Záujem o testovanie po včerajšom nápore klesol. Takéto sú prvé čísla

Včera zabezpečovalo testovanie v Nitre vyše 600 ľudí. Otestovať sa prišlo viac ako 35 tisíc ľudí. Pomohli aj podnikatelia z mesta.

V priebehu prvého dňa sa dalo na Slovensku otestovať 2 581 113 ľudí, zachytili 25 850 pozitívnych. Premiér sa ospravedlňuje.

O prvých výsledoch dnes o 10-tej hovoril premiér SR Igor Matovič, ministri aj hlavný hygienik. Premiér sa počas tlačovej besedy ospravedlnil všetkým, ktorí na testovanie nešli z vlastnej vôle: „Prepáčte mi, že sme vás donútili ísť na tento test“. Donútením podľa jeho slov chceli, aby si ľudia uvedomili, že sloboda je spojená so zodpovednosťou voči ostatným, hlavne tým, ktorí sú rizikoví. A tiež voči lekárom a sestrám v nemocniciach, ktorí by nestačili poskytovať zdravotnú starostlivosť. Hovorí, že druhé kolo testovanie bude, ale menej zasiahnuté okresy sa mu možno vyhnú.

Kým včera boli testovacie miesta plne vyťažené a v rade ste museli čakať aj niekoľko hodín, dnes je situácia iná. Aj podľa živých vstupov TV Nitričky pred odbernými miestami v Nitre nie sú takmer žiadne rady.

Najväčší problém včera spôsobili drive-iny.

„Väčšina odberných miest hlási zatiaľ nulové alebo malé počty ľudí v rade. Drive-iny sú voľné“ uvádza nitriansky mestský úrad. Dodáva, že okolo 16-tej má začať pršať, preto odporúčajú test absolvovať ešte predtým.

Pred odchodom z domu si overte čakacie doby, alebo sledujte na facebooku spomínané žive vstupy. „Prosíme nezabúdajte, že ak ste mali negatívny výsledok antigénového testu, buďte naďalej opatrní a dodržujte všetky platné nariadenia,“ pripomína radnica.

V sobotu bolo v Nitre otestovaných 35 717 ľudí. Testy odhalili 212 pozitívnych

Včera bolo v teréne vyš 600 ľudí, ktorým podľa vedenia mesta patrí najväčšia vďaka. Úrad vyzdvihuje aj nezištnosť nitrianskych podnikateľov, ktorí bezplatne zapožičali ohrievače, stany, alebo poskytli ubytovanie v ich hoteli. Na viaceré odberné miesta prišli aj donášky s jedlom. Mesto ďakuje aj testujúcim za tolerantnosť a pozitívne reakcie.

Dnes fungujú dve odberné miesta pre autá: agrokomplex a Západoslovenská vodárenská spoločnosť.

„Obe sú primárne určené pre imobilných ľudí, ľudí s iným fyzickým znevýhodnením, starých ľudí a ľudí, ktorí nemajú inú možnosť,“ pripomína úrad. Aby sa predišlo kolónam, aké sa tvorili včera ráno, v jednom aute musia byť minimálne 3 ľudia z jednej domácnosti. Autá budú koordinovať policajti. Aj dnes sú k dispozícii infolinky, kde vám odpovedia na základné otázky: 0911 155 194, 0911 155 189, 0911 437 032, 0911 878 708.

V Nitrianskom kraji otestovali v prvý deň vyše 320 000 ľudí

V okresoch Nitrianskeho kraja bolo v sobotu (31. 10.) podľa TASR otestovaných na ochorenie COVID-19 celkovo 321.506 ľudí. Z nich malo pozitívny výsledok testu 2240. Ako informovala Mária Lyžičiarová z Okresného úradu v Nitre, výsledky z prvého dňa testovania boli poskytnuté jednotlivými regionálnymi veliteľstvami.

V sobotu sa najviac obyvateľov nechalo otestovať v Nitrianskom okrese. Na odberné miesta prišlo 84.575 ľudí, z toho bolo pozitívne testovaných 554.

foto ilustračná: pixabay.com

„V obciach okresu a v meste Vráble prišlo na testovanie 48.858 osôb, z nich bolo 342 pozitívnych,“ uviedla Lyžičiarová.

  • okres Nitra – 84.575 testovaných (554 pozitívnych)
  • okres Šaľa – 24.585 testovaných (137 pozitívnych)
  • okres Zlaté Moravce – 20.706 testovaných (118 pozitívnych)
  • okres Komárno – 44.445 testovaných (207 pozitívnych)
  • okres Nové Zámky – 55.299 testovaných (352 pozitívnych)
  • okres Levice – 56.232 testovaných (312 pozitívnych)
  • okres Topoľčany – 35.664 testovanch (560 pozitívnych)

V mnohých mestách Nitrianskeho kraja záujem o testovanie klesol

Vo viacerých mestách Nitrianskeho kraja záujem o testovanie na ochorenie COVID-19 v nedeľu výrazne klesol. Kým v sobotu (31. 10.) stálo v radoch 100 až 200 ľudí, momentálne na mnohých odberných miestach nečaká nikto. Podľa webovej stránky, na ktorej mesto Nitra informuje o čakacích dobách, sú záujemcovia o testovanie iba na desiatich z celkového počtu 62 odberných miest. Napríklad v areáli Základnej školy Nábrežie mládeže, kde v sobotu otestovali na troch odberných miestach okolo 1000 ľudí, nebol krátko pred obedom nikto.

Podobná situácia je aj v Leviciach.

foto ilustračná (pixabay.com)

Podľa aktuálnych informácií na väčšine odberných miest nečakajú žiadni ľudia. Minimálne zdržanie pri testovaní hlásia aj všetky odberné miesta v Zlatých Moravciach. Menej ľudí chodí na testovanie aj v Nových Zámkoch, kde boli v sobotu odberné miesta preťažené ešte po 21. hodine. „Podľa informácie mestskej polície je situácia pred odbernými miestami podstatne pokojnejšia ako včera o takomto čase, čakacie doby sú kratšie,“ informovala novozámocká radnica.

Pokles záujmu o testovanie hlásia aj odberné miesta v Šali. „Dnes od 7. hodiny sa začalo opäť celoplošné testovanie. Oproti včerajšiemu dňu zachytávame výrazný rozdiel. Včera o takomto čase, bolo na všetkých odberových miestach približne 200 ľudí. Dnes ich je zatiaľ maximálne do desať, na niektorých miestach nie je nikto,“ informoval Mestský úrad v Šali.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password