Premena Svätoplukovho námestia sa odkladá

Naďalej platí, že realizovať sa bude v etapách. Prvá sa posúva na jar budúceho roka.

Svätoplukovo námestie (foto: NH)

Pôvodne malo mesto v pláne prvé zmeny na námestí robiť už toto leto. To je však za nami a námestie zostáva bez zmien. Podľa najnovších informácií sa premena námestia odkladá na ďalší rok a prebiehať má tak, ako sa plánovalo, v niekoľkých etapách.

„Celý tento projekt bol presunutý preto, lebo prepukla pandémia koronavírusu, ktorá tieto procesy zastavila, alebo minimálne posunula,“ vyjadril sa hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Ide o zmeny, ktoré boli oznámené ako výsledky hackathonu – workshopu, ktorý sa konal v lete 2019. Premena sa posunula nielen pre samotnú pandémiu, ale podľa dostupných informácií aj preto, lebo radnica musela hľadať finančné prostriedky.

Prvé zmeny tak uvidíme až na budúcu jar.

„Predpoklad realizácie prvých dvoch prvkov bude na jar budúceho roku. Teraz sa to už v podstate neoplatí, pretože prechádzame do zimného obdobia, ktoré je komplikovanejšie pre tie úpravy, ktoré chceme spraviť,“ vysvetľuje hovorca mesta.

Projekt je členený na 3 stavebné objekty, avšak celková suma realizácie presahuje finančné možnosti rozpočtovej kapitoly. „Po zvážení na úrovni hlavného architekta, respektívne vedenia mesta Nitry sa povedalo, že sa budú realizovať 2 stavebné objekty z 3 objektov,“ objasnil Štefan Lančarič, odborný refert životného prostredia na Mestskom úrade v Nitre.

foto: TV Nitrička

Spomína sa tu modulárny systém, tieniace prvky, zeleň a vodný prvok. Podľa referenta stále potrebovali nájsť viac než 30 tisíc eur do rozpočtu. „Podarilo sa to teda v 2. polovici roku 2020, no a momentálne sme tesne pred procesom vyhlásenia verejného obstarávania,“ dodal Štefan Lančarič.

Tretím stavebným objektom je bezbariérové spojenie medzi Mostnou ulicou a námestím.

Pôjde o dve drevené rampy, ktoré sa budú realizovať až v druhej etape. Prvá etapa bude stáť mesto odhadom 130 tisíc eur bez DPH.

Pozrite si aj reportáž o téme zmien na námestí, ktorú nájdete v spravodajstve TV Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password