Prehliadka nezávislého divadla už tento víkend

Festival Fokus-pokus bude v štúdiu 4D na Cabajskej ulici v Nitre prebiehať od piatka do nedele.

Pôjde o prezentáciu najlepších počinov bratislavskej nezávislej scény. Po prípadnom úspechu sa plánuje rozširovať počtom dní aj inscenácií. Trojdňový program bude pozostávať z 5 hier a 3 nočných warm-upov.

Otváracím predstavením bude Shssssh…It’ll Be OK!, ktoré bude zaujímavé tým, že diváci počas neho dostanú úplnú voľnosť pohybu v priestore a budú môcť voľne pracovať so scénickými inštaláciami, hercami či inými divákmi. Predstavenie začína o 19. hodine.

Piatkový večer bude pokračovať predstavením Negatív Egotrip. Ide o rozbor medziľudského vzťahu redukovaného na naše samotné JA.

„Autorské projekty budú pre divákov, ktorí očakávajú „klasické divadlo“ možno šokom. Myslím si však, že určite príjemným,“ vraví riaditeľ podujatia, Mário Drgoňa.

Ďalší deň začne projekt Folklore not war. Ten je zasa tanečno-pohybovou spomienkou na 1. svetovú vojnu-vychádzajúc zo spomienok našich prastarých rodičov, za pomoci sugestívnej súčasnej hudby a podmanivého výtvarného riešenia, prinášajúc sondu do témy, ktorá sa mnohým môže zdať vzdialená.

V sobotnej inscenácií Eva zasa tvorcovia prepojili osudy a osobnosti manželiek piatich veľkých politických vrahov 20. storočia. V Eve zachytávajú fanatizmus, slepú a zničujúcu lásku a vzťah muža a ženy z inej perspektívy.  

Posledným predstavením programu bude hra 1993, ktoré naštudovalo Divadlo Petra Mankoveckého. Tvorcovia v ňom ukážu názory a pohľady mladých ľudí na rozpad Československa, s dávkou humoru a irónie, nevyhnú sa pritom dobrosrdečným vtipom na adresu „toho druhého“ národa.

Okrem piatich inscenácií budú mať návštevníci možnosť zažiť tri jedinečné hudobné večery. O warm-up párty v piatok sa postará bratislavská indie-rocková kapela Riava, sobota večer bude patriť Matwe Drappenmadchenfeller, ktorá hrá swing a festival uzavrie žilinsko-martinské jazzfusion trio Darkness positive. 

Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia, ktorý projekt podporil z verejných zdrojov. Projekt finančne podporili tiež: Mesto Nitra, Nadácia ZSE, Nitriansky samosprávny kraj.

Bližšie detaily a návod kúpy lístkov nájdete tu.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password