Prehľad opatrení: Kontroly, úrady, autobusová doprava, zdravotníctvo…

Opatrení, ktoré obmedzujú bežné fungovanie inštitúcií, pribúda. Zhrnuli sme niektoré z nich.

zdroj: fb Polícia SR – Nitriansky kraj

Policajné kontroly

Policajti od 11. januára naďalej kontrolujú pohyb z a do Nitry, ale aj na hraniciach okresov. Od piatku 8. januára, vzhľadom na zhoršenú situáciu, hliadky prísnejšie kontrolujú pohyb aj v Okrese Nové Zámky. Polícia pripomína, aby ste všetky potrebné doklady mali pripravené, urýchlite tak prípadnú kontrolu. Pripravte si občiansky preukaz, certifikát s negatívnym výsledkom testu alebo potvrdenie o prekonaní Covid-19 a tiež povrdenie od zamestnávateľa, že cestujete do práce.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny

Na týchto úradoch sú do 24. 1. pracovné dni zároveň nestránkové. Podpisovanie dohôd a dodatkov k prebiehajúcim projektom je zabezpečené na recepciách v tomto čase:

  • Pondelok: 8.00 – 11.00
  • Utorok: 8.00 – 11.00
  • Streda: 13.00 – 16.00
  • Štvrtok: nestránkový deň
  • Piatok: 8.00 – 11.00
Foto ilustračné: Pixabay.com

Okresné úrady

Ministerstvo vnútra SR pristúpilo k úprave poskytovania služieb klientskych centier, pracovísk okresných úradov a polície. Úradné hodiny budú aj naďalej dopoludnia od 8:00 do 12:00 h.

„Zvláštny režim platí pre pracoviská OÚ Nitra, kde môžete osobne zájsť len s negatívnym výsledkom testu či potvrdením o prekonaní COVID-19,“ uvádza Polícia SR. Inak okresné úrady prijímajú osobné podania len za účelom výkonu podnikateľskej alebo obdobnej činnosti. V ostatných prípadoch je potrebné využívať elektronickú, telefonickú či písomnú komunikáciu. Všetky priestupkové pojednávania sú zrušené. Podrobnosti fungovania okresných úradov v Nitrianskom kraji a súvisiace kontakty nájdete na tomto odkaze.

foto: nh

Režim na ďalších pracoviskách ministerstva vnútra

Doklady

Policajné oddelenia dokladov obmedzili agendu len na prijímanie žiadostí o vydanie odcudzených či stratených občianskych a vodičských preukazov, v prípade pasov len žiadostí v zrýchlenej lehote. Počas mimoriadnej situácie sa platnosť mnohých dokladov či lehôt predlžuje.

Cudzinecká polícia

Stránkové hodiny sú zrušené do odvolania, príslušníci boli vyčlenení na plnenie úloh v súvislosti s riešením pandemickej situácie.

Evidencia vozidiel

Evidencia vozidiel naďalej vybavuje iba elektronicky objednané osoby a od pondelka vykonáva len nevyhnutné evidenčné úkony.

Sociálna poisťovňa

O prevádzke pobočiek Sociálnej poisťovne sa viac dozviete na odkaze nižšie. Všetky aktuálne fungujú v tzv. červenom režime, využívajte elektronickú a telefonickú komunikáciu.

Mestský úrad Nitra

Fungovanie úradu je obmedzené od 16. decembra. Klientske centrum úradu je pre verejnosť zatvorené, rovnako aj klientske centrum Službytu Nitra. „Klientov žiadame, aby v prípade potreby použili na komunikáciu telefón, mail alebo poštu,“ uviedla nitrianska radnica. Kontakty nájdete v tomto článku. Matričný úrad na radnici počas zatvorenia klientskeho centra vybavuje iba aktuálne úmrtia.

Autobusová doprava

Hromadná doprava v meste Nitra aj prímestská doprava v okresoch je obmedzená vzhľadom na nízky počet vodičov autobusov, zníženú mobilitu a zákaz vychádzania. V okresoch Nitra a Zlaté Moravce počas pracovného týždňa spoje premávajú ako v sobotu. K rovnakej zmene pristúpila mestská hromadná doprava v Nitre, ktorá zároveň pridala posilové spoje.

Lekári, lekárne, pohotovosť, urgent alebo záchranka

O rozdieloch medzi pohotovosťou, urgentom a záchrannou zdravotnou službou sme písali už pred sviatkmi, pacienti si ich totiž neraz mýlia. Záchranári vyzývajú, aby ste pri volaní na číslo 155 hovorili pravdu (aj v prípade podozrenia na Covid). V článku nájdete aj odkaz na zoznam pohotovostných lekární.

Rezort zdravotníctva už uviedol, že poskytovanie iba neodkladnej zdravotnej starostlivosti sa týka výhradne vybraných nemocníc. „Ambulantní špecialisti majú aj naďalej poskytovať pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť. Štandardný režim v nemocniciach pokračuje pri onkologických pacientoch, ale aj tých, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba,“ vysvetľuje Národný portál zdravia.

Školy

Plán postupného otvárania škôl nedávno predstavil minister školstva Branislav Gröhling, komplikuje ho však nepriaznivá epidemická situácia. V Nitre sú otvorené zatiaľ len materské školy na Čajkovského, Párovskej ulici na ulici Ľudovíta Okánika a len pre deti rodičov, ktorí patria do kritickej infraštruktúry, alebo tí, ktorí prácu nemôžu vykonávať z domu. „O obnovení prevádzky ostatných materských škôl budú rodičia informovaní priebežne prostredníctvom riaditeliek MŠ,“ uvádza radnica. Ostatné školy zostávajú zatvorené aj budúci týždeň, vyučovanie bude prebiehať dištančnou formou.

Televízia Nitrička

Forgot Password