Prehľad nových opatrení: Čo všetko sa zatvára?

Prvé zmeny nás čakajú od piatka 11. decembra. Lockdown platí od pondelka 21. decembra.

Na Slovensku budú od 21. decembra zatvorené všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií a lekární.

Tvrdé opatrenie by malo byť v platnosti minimálne tri týždne. Uviedli to Minister zdravotníctva SR Marek Krajší a Hlavný hygienik SR Ján Mikas. Cieľom je zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19. Deťom sa zároveň v tento deň začnú školské prázdniny. Pôvodne boli naplánované na 23. decembra, ich termín sa však posunul. Týkať sa budú i materských škôl, avšak pre rodičov, ktorí ich potrebujú, budú škôlky otvorené. „Toto nebude obmedzené,“ povedal Krajčí.

Zdroj: Úrad vlády Slovenskej republiky

Terasy v reštauráciách majú od piatka 11. decembra zákaz.

Výdaj jedla so sebou však ostáva zachovaný. Hlavný hygienik zároveň vyzval ľudí, aby sa nezúčastňovali vianočných trhov. Ako povedal, vzhľadom na šírenie koronavírusu ide o miesto predstavujúce zvýšené riziko. „Opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané. Od týchto si sľubujeme zníženie mobility“ povedal Mikas.

Lyžiarske strediská, hotely, vleky a lanovky ostávajú otvorené. Od 14. decembra sa však pre ne sprísňujú podmienky. Ich návštevníci budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín. Aj v tomto prípade ostáva v platnosti zákaz stravovať sa v spoločných priestoroch.

Kostoly, kiná a fintescentrá môžu fundovať ako doteraz.

Foto: ilustračné/unsplash.com

Od 28. decembra budú zamestnanci v podnikoch pravidelne testovaní.

Nariadenie sa by sa malo týkať podnikov nad 500 zamestnancov. Najskôr bude pre zamestnancov povinné, neskôr sa bude realizovať podľa toho, do ktorej zóny bude daný región zaradený. „Aby ľudia v regióne mohli fungovať a nemuseli byť zamknutí doma,“ vysvetlil Krajčí. V oranžovej zóne nebude testovanie povinné, v červenej sa bude testovať v časovom rozostupe raz za 21 dní, v prípade vážnejšej situácie raz za 14 dní a pre regióny v kritickej situácii sa bude vyžadovať pretestovanie zamestnancov raz za 7 dní.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password