Predstavili návrh nových pokutových blokov: Pravosť si overíte na mieste

Nové blokové pokuty by mali policajti, inšpektoráty a ďalšie štátne orgány používať už tento rok.

zdroj foto: fb Polícia SR – Nitriansky kraj

Ide o novú formu blokov, ktorá bude mať prvýkrát ochranné bezpečnostné prvky. Cieľom je zabrániť ich falšovaniu. „Napríklad vodiči, ktorí za priestupok dostanú pokutu, si budú môcť jednoducho na mieste overiť, či je pokutový blok pravý,“ mieni Ministerstvo financií SR, ktoré už predstavilo návrh nových pokutových blokov.

Používať by sa mali už tento rok.

Prostredníctvom bezpečnostných prvkov si budú môcť pokutujúci aj pokutovaní overiť, či je blok pravý. Jedným z grafických prvkov má byť samotné grafické spracovanie. „Každý blok obsahuje grafickú časť, ktorá pozostáva z bezpečnostnej grafiky vo vysokom rozlíšení. Grafiku tvoria okrem iného aj takzvané mikrotexty,“ informuje rezort financií.

Novinkou bude použitie špeciálnej detekčnej farby.

Táto farba totiž reaguje na kov a ľudia, ktorí dostanú pokutu, tak môžu pravosť bloku overiť priamo na mieste. Ak prejdete cez farebnú časť bloku napríklad mincou alebo iným kovovým predmetom, blok v danej časti zmení farbu. „Kým doteraz boli bloky chránené len minimálne, po novom na nich pribudne množstvo ochranných prvkov a ich falšovanie bude takmer nemožné. Navyše, do celého procesu zapájame aj samotných pokutovaných, ktorí si na mieste môžu overiť pravosť pokutového bloku,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Podľa rezortu by však náklady na výrobu blokov mali byť, napriek pribúdajúcim bezpečnostným prvkom, porovnateľné so súčasnými.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Nové pokutové bloky budú vydávať napríklad policajti, inšpektoráty práce, inšpektoráty životného prostredia a všetky štátne a samosprávne orgány, ktoré môžu ukladať pokuty v blokovom konaní.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password