Predstavenie Banalita lásky

Divadlo Andreja Bagara uvedie predstavenie Banalita lásky v slovenskej premiére v druhej polke novembra.

Drámu Banalita lásky stvorila v roku 2009 izraelská autorka Savyon Liebrecht a Divadlo Andreja Bagara v Nitre ju teraz uvedie v slovenskej premiére. Ide o ľúbostný príbeh filozofa Martina Heideggera, jedného z najväčších mysliteľov 20. storočia, veľkého sympatizanta Hitlera a jeho nacistickej strany, a mladej židovskej študentky Hannah Arendtovej, budúcej významnej politickej teoretičke.  

„Našim zámerom je pokúsiť sa spraviť zmysluplné predstavenie, zmysluplné divadlo. Máme zámer hovoriť o veciach o ktorých hovorila Hanna Arendtová, o ktorých písala autorka tejto hry a zoznámiť divákov a diváčky s touto témou. Myslím si, že sa to zíde a je to potrebné. Arendtová a Heidegger nie sú v našich končinách takí známi a to povedomie nie je až také, aké si tieto osobnosti zaslúžia. A to myslím aj v dobrom, aj v zlom,“ vyjadril sa Marián Pecko, režisér predstavenia.

Hra spracováva úvod ich vzťahu, kde zobrazuje ako sa na konci 20. rokov mladá študentka a úspešný profesor do seba zamilujú. Dej sa však prekrýva so scénami starej, už svetovo uznávanej Arendtovej, ktorá spätne reflektuje svoj vzťah s Heideggerom.  

„Pre mňa je veľká výzva stvárňovať túto veľkú nemeckú filozofku židovského pôvodu. Musím povedať, že som o nej vedela veľmi málo a veľmi sa teším, že sa počas skúšobného procesu o nej dozviem čo najviac a pevne verím, že tieto vedomosti potom prenesieme aj divákom,“ dodala Eva Pavlíková, predstaviteľka Hannah Arendtovej.

Hra približuje a zobrazuje, ako inteligentný a vzdelaný profesor podľahol nacistickej ideológii a ako sa dokázal zamilovať do mladej študentky, ktorá jeho politické aktivity v nacistickej strane odsudzovala.

 „Poznáme dejiny a okolnosti toho, ako to celé dopadlo. On (Martin Heidegger) veril tomu, že nacizmus je správna ideológia. Ale to hovoríme o 20. rokoch, to ešte nacisti nenapáchali tie najväčšie zverstvá,“ povedal Peter Oszlík, predstaviteľ mladého Martina Heideggera.

Inscenácia so sebou prináša viacero dôležitých a aj dnes stále aktuálnych tém. Od spoločenských predsudkov a lásky, ktorá nie je kvôli spoločenskej situácii akceptovaná, cez tému holokaustu a antisemitizmu až po zodpovednosti človeka za svoje činy. Predstavenie nie je zamerané na žiadnu konkrétnu vekovú kategóriu a svojimi témami oslovuje široké spektrum divákov.

Premiéra hry Banalita lásky sa uskutoční 22. novembra 2019. Viac o hre a o obsadení sa dozviete priamo na webových stránkach Divadla Andreja Bagara.

Zdroj foto: Divadlo Andreja Bagara

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password