Predali ste dom alebo byt? Na to, že treba priznať príjem z predaja nehnuteľnosti, vás upozornia listom

Listy dostane takmer 13.000 daňovníkov. Finančná správa ich v nich upozorňuje na povinnosť podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľností a zaplatiť daň.

daň nehnuteľnosť dom byt

Týka sa to daňovníkov, ktorí predali dom alebo byt v rokoch 2016 až 2020 do piatich rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Finančná správa upozorňuje, že ide o preventívnu akciu, ktorou chce zlepšiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. Apeluje tiež na to, že nepriznaním príjmu z predaja nehnuteľností prichádzajú o finančné prostriedky najmä obce a mestá.

V súčasnosti sa odhaduje výpadok na daniach a zdravotných odvodoch pre nepriznanie a nezaplatenie dane z predaja nehnuteľnosti na zhruba 24 miliónov eur ročne, za päť rokov predstavuje výpadok sumu 70 miliónov eur.

„Mali sme dve možnosti. Mohli sme celú akciou spustiť represívne, to znamená mohli sme okamžite začať daňové kontroly a začať preverovať príjmy, ale sme presvedčení, že súčasná doba tomu nie je naklonená a po druhé, aj pre nás sú to náklady. Vykonanie daňovej kontroly je spojené s administratívou na našej strane,“ informuje na portáli finančnej správy jej prezident Jiří Žežulka.

Finančná správa zároveň vyzýva daňovníkov, aby sami dobrovoľne podali daňové priznanie, čas na nápravu majú klienti finančnej správy do konca marca. Ak by daňovníci mali pre pandémiu nového koronavírusu problémy so zaplatením dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti, môžu požiadať finančnú správu o odklad platenia dane alebo úhradu dane v splátkach. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

Foto: ilustračná, zdroj: unsplash.com

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password