Predali alkohol maloletým. Pokuty hrozia aj rodičom

Na jednej strane je zodpovednosť rodičov, uvedomelosť mladých a na druhej strane konanie predávajúcich.

Mladí a mladistí vzhľadom na svoj vek často skúšajú nové veci. Policajné hliadky neraz prídu do styku so študentmi či dokoncami žiakmi základných škôl potúženými alkoholom, odkiaľ ho berú?

Zdá sa, že stačí zájsť do obchodu.

Opäť sa o tom presvedčili nitrianski mestskí policajti, ktorí nedávno preverovali oznam o osobách, požívajúcich v popoludňajších hodinách alkohol na verejnosti. Hliadka ich našla na Popradskej ulici v Nitre pri skateparku.

Išlo o 11-ročného chlapca zo Zlatých Moraviec, dvanásťročné dievča z Nitry a trinásťročné dievča z Dolných Lefantoviec.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

„Maloletí, predovšetkým jedenásťročný chlapec a trinásťročné dievča, už na prvý pohľad javili známky užitia alkoholu, vykazovali veľmi zlú koordináciu pohybov, spomalené reakcie, mali zlú, miestami až nezrozumiteľnú artikuláciu,“ uvádza Mestská polícia v Nitre. Dychová skúška u všetkých troch potvrdila podozrenie policajtov. Chlapec nafúkal vyše jedno promile, u 11-ročnej prístroj potvrdil 0,1 promile v krvi a u 13-ročného dievčaťa 1,65 promile.

Skončili v nemocnici a na policajnej stanici.

Mestskí policajti pre istotu privolali rýchlu zdravotnú pomoc, ktorá rozhodla, že dve z troch osôb musia ísť na ošetrenie a detoxifikáciu do fakultnej nemocnice, „tretia maloletá bola prevezená na útvar mestskej polície, kde si ju neskôr prevzala privolaná zákonná zástupkyňa, matka,“ informuje polícia. Hliadka zistila, že víno si maloletí kúpili na Partizánskej ulici v prevádzke známej ako „Tri búdy“. Predavačke, ktorá inkasovala peniaze za predaj, bola na mieste uložená bloková pokuta za priestupok.

Pokuty však hrozia aj rodičom.

„Správny delikt všetkých troch maloletých bude mestskými policajtmi oznámený na miestne príslušný sociálny útvar mestského, prípadne obecného úradu. Zákonným zástupcom za nelegálnu konzumáciu alkoholu ich maloletých detí hrozí od obci sankcia v podobe uloženia blokovej pokuty do 33,-€ ,“ dodala nitrianska mestská polícia.

foto ilustračná (zdroj: TV Nitrička)

No nejde o jedinú nitriansku prevádzku, ktorú z podobného dôvodu riešili policajti.

Začiatkom augusta si jedna z hliadok vo večerných hodinách všimla mladíka vchádzajúceho do večierky na ulici Na vŕšku. Polícia prevádzku pozná ako miesto, kde sa častejšie predáva alkohol osobám mladším než 18 rokov, preto cez výklad sledovala konanie predavača. „Zjavne mladistvému chlapcovi, čo sa dalo poznať podľa telesnej konštrukcie a výrazu tváre, bez zábran alebo otázok predal fľašu vína, blok z pokladne mu nevydal, ale hodil rovno do smetného koša,“ opísala hliadka konanie predávajúceho, ktorý tiež na miest zaplatil blokovú pokutu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password