Pred Divadlom Andreja Bagara pribudne ďalšie posedenie. Ponúkne zeleň a tieň

Do lokality prinesie aj nový dizajn a architektúru zo živej zelene.

Chýbajúca zeleň a tieň je jeden z problémov Svätoplukovoho námestia. Nedávno tu pribudlo posedenie, ktoré ich sčasti rieši, na jar má pribudnúť ďalšie. Ide o projekt objektov Square Seeds, ktoré boli podporené v grantovom programe Nitrianskej komunitnej nadácie. Objekty sú aktuálne už hotové. Vyrobili ich v Umelecko-remeselných dieľňach Divadla Andreja Bagara (DAB), kde budú uskladnené počas zimy.

„Spájajú v sebe viacero tém – umenie vo verejnom priestore, zelené stratégie, využitie solárnej energie, nové technológie, súčasný dizajn, revitalizáciu verejných priestranstiev a mobiliár v exteriéry určený preširokú verejnosť. Zároveň zapojili mladých ľudí do tvorby a samotného vzniku projektu,“ uviedla koordinátorka projektu Slavka Civáňová.

Objekty budú mať zakomponovanú živú zeleň s nádržou, ktorá bude fungovať ako samozavlažovací črepník.

„Povrch na sedenie bude vyrobený z dreva. V pódiu bude zemina, ktorá bude vyživovať prútenú architektúru zo živej zelene. Tá bude pre každý kvetináč vytvarovaná samostatne. Vytvoria sa tak živé „sochy“ zo zelene, ktorých primárnou funkciou bude tvorba tieňa a oživenie námestia v podobe malej oázy,“ vysvetlil architekt Michal Lošonský, ktorý je spolu s Ninou Protušovou autorom objektov.

Tvar všetkých troch objektov bude rovnaký, vďaka dizajnu však stačí objekt pootočiť a dostane trochu inú podobu. Samotná konštrukcia je prvá vrstva, tá druhá vznikne z nasadených vŕbových prútov, ktoré budú rásť ako živý objekt. SQUERE SEED tak budú fungovať ako veľký kvetináč, ktorý ponúkne aj miesto nasedenie. Má teda ambíciu stať sa zárodkom nových zelených, netradičných umeleckých a inovatívnych technologických riešení priestoru Svätoplukovho námestia,“ dodal Michal Lošonský.

vizualizácie a foto: DAB

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password