Prebieha kontrola skrášľovacích podnikov: Aké sú priebežné výsledky?

Predošlá akcia Finančnej správy SR ukázala, že takmer polovica skontrolovaných podnikateľov obchádzala systém.

Finančná správa SR (FS SR) v septembri začala s akciou Beauty, počas ktorej sa zameriava na kontrolu pokladničných dokladov v podnikoch poskytujúcich skrášľovacie služby. Kaderníctva či kozmetické salóny sú tak v týchto dňoch pod drobnohľadom kontrolórov FS SR.

Predošlá akcia Turista zistila mnohé porušenia.

V priebehu letných mesiacov kontrolóri sledovali prevádzky, ako sú kúpaliská, stánky, bufety a turistické atrakcie. Zistili pritom porušenia takmer až v 50 % kontrolovaných prípadov.

„Priebežné výsledky akcie ,Beauty‘ naznačujú, že podnikatelia sú uvedomelejší a pokladničné doklady svojim klientom vydávajú,“ informuje FS SR.

Pracovníci Finančnej správy za prvé dva týždne akcie vykonali 241 kontrol, porušenie zákona zistili v 30 prípadoch. Výsledky akcie „Beauty“ sú zatiaľ pozitívnejšie, no kompletné výsledky budú známe až v októbri. „Najdôležitejším výsledkom totiž nebude percento zistených porušení, ale to, či a ako sa zvýšili príjmy z evidencie tržieb počas akcie v kontrolovanom sektore/kontrolovaných prevádzkach,“ vysvetľuje FS SR.

V priebehu akcie Turista totiž príjmy postupne vzrástli. Keď sa porovnával týždeň pred spustením kontrol s týždňom počas kontrol, tržby vzrástli o 19 %. „U kontrolovaných subjektov so zistením porušenia vzrástol po kontrole počet vydávania dokladov o 50%. Tieto parametre budú rozhodujúce aj pri akcii ,Beauty‘,“ poznamenáva FS SR.

Medzi najčastejšie porušenia patrí nezaevidovanie tržby v systéme eKasa a následne nezaevidovanie offline dokladu v zákonnej lehote 96 hodín.

Finančná správa pritom dodáva, že jej cieľom nie je rozdávanie pokút, ale snaha zabezpečiť, aby podnikatelia doklady zákazníkom vydávali. Tým chce chrániť poctivých podnikateľov aj spotrebiteľov.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password