Pre Slovensko platia výstrahy pred búrkami

Prvý stupeň výstrahy pred búrkami platí aj pre Nitru a okolie. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

V nitrianskom okrese je dnes podľa informácií SHMÚ zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môže úhrn zrážok dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65-85 km/h.

Výstraha prvého stupňa platí pre okres Nitra v stredu od 14.00 do 20.00.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ varuje SHMÚ. Meteorológovia tiež pripomínajú, že pri búrkach môže nastať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako napríklad stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov a podjazdov.

Foto: SHMÚ

V okrese Zlaté Moravce platí tiež výstraha 1. stupňa pred povodňami.

„Vzhľadom na súčasné a aj ďalšie predpokladané zrážky je na tokoch výrazný vzostup vodných hladnín,“ informujú meteorológovia. Prvý stupeň výstrahy upozorňuje na jav, ktorý môže spôsobiť relatívne malé nebezpečenstvo a škody na majedku menšieho rozsahu. Obyvatelia danej lokality by mali byť opatrní v čase od 9.00 do 15.00.

Búrky s intenzívnym lejakom sa podľa meteorológov majú dnes vyskytnúť vo všetkých slovenských krajoch. Výstraha 1. stupňa aktuálne platí od 11.00 do 20.00 pre celú krajinu.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password