Pre ošetrenie stromov v parku pripravia harmonogram

Ten by mal byť pripravený do 26. júna.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Meteorológovia často vydávajú upozornenia pred nepriaznivým počasím. Búrky, silný vietor či fujavice môžu byť ešte rizikovejšie, ak sa pohybujete v blízkosti stromov. Nitrianska radnica preto v prípade nebezpečenstva uzatvára mestský park, často aj mestské cintoríny.

Niekedy môže nebezpečenstvo pretrvávať aj po zlepšení počasia.

„Stáva sa to najmä pri výkyvoch počasia, či už pri veternom počasí, kedy vietor láme konáre a vyvracia stromy, ale aj pri lejakoch, vtedy zase dážď podmáča korene drevín – a tie popadajú,“ uvádza Andrej Jančovič z odboru komunikácie a propagácie Mestského úradu v Nitre.

Podľa primátora mesta Mareka Hattasa počas tejto zimy vyrábali sedem vzrastlých stromov, mnohé ďalšie boli ošetrené a vykonávali sa aj zdravotné orezy. V lokalite, kde spadol konár, bol na prelome roka vyrúbaný jaseň.

S revitalizáciou a ošetrovaním stromov v parku budú pokračovať.

Snahou je poskytnúť stromom vhodné ošetrenie a zdravotnú pomoc, výrub bude realizovaný len v krajných prípadoch, ako je ohrozenie života návštevníkov parku. Ak k výrubu dôjde, stromy budú nahradené vhodnými a bezpečnými drevinami.

foto: Nitriansky hlásnik

Na ošetrenie čaká aj strom, ktorý nedávno v parku zranil ženu.

Ide o jednu z troch sofor patriacich do prvej fázy ošetrení. „V prípade týchto stromov už odišla výzva na zaslanie cenových ponúk. Hneď, keď budú vyhodnotené, pristúpi sa k odbornému ošetreniu týchto stromov arboristami,“ dodal Andrej Jančovič. Harmonogram prác a potrebných zásahov do drevín má byť spracovaný do 26. júna. Mesto potom začne konať, no pripomína, že o stromy sa stará pravidelne, no ani pri najväčšej snahe sa nehodám nedá vždy predísť.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password