Opäť platia meteorologické výstrahy. Intenzívne zrážky trápili západné Slovensko aj v minulosti

V týchto, nielen slnečných, ale aj upršaných dňoch si pripomíname 55 rokov od historickej povodne.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Zdá sa, že po upršanej noci bude nasledovať ďalší dusný deň. Slovenský hydrometeorologický ústav už informoval, že od včera do našej oblasti smerom od juhozápadu začína prúdiť vlhký vzduch a prináša so sebou aj prehánky a búrky.

Podľa SHMÚ by sme s prehánkami a búrkami mali počítať aj dnes a zajtra.

Portál iMeteo.sk uvádza, že zrážky budú postupovať. „Na búrky a dážď sa treba dnes pripraviť počas celého dňa,“ potvrdzuje Veronika Salayová z iMeteo.sk. Zároveň pripomína, že intenzívne búrky môžu priniesť prívalové zrážky a dvíhať hladiny vodných tokov, ako sme boli svedkami aj minulý mesiac.

zdroj: SHMÚ

SHMÚ na dnes 2. 7. pre západné Slovensko predpovedá polooblačné, oblačné až zamračené počasie, dusno a teplo. Najvyššie denné teploty môžu dosiahnuť 27 až 32 stupňov. Prevažne slabý vietor môže pri búrkach zosilnieť.

Vlhký vzduch sa nad naším územím nachádzal aj v júni, preto nás potrápili často až intenzívne prívalové dažde a búrky. SHMÚ jún hodnotí ako mesiac chudobný na slnečné lúče a tropické dni, dvíhaniu vodných tokov sme sa pritom nevyhli.

Jún a júl sú zároveň mesiacmi, kedy si pripomíname 55 rokov od historickej povodne, ktorá zasiahla aj Nitriansky kraj.

V roku 1965 meteorológovia namerali v marci až júli vysoké úhrny zrážok, tie sa spojili s akumuláciou a následným topením snehových zásob v oblasti Álp, pribudli aj intenzívne búrky. „Od konca marca často a výdatne pršalo. Do polovice júna zažilo obyvateľstvo niekoľko povodňových vĺn,“ pripomína Štátna ochrana prírody SR.

zdroj foto: SHMÚ

Nadmerné nasýtenie povodia riek viedlo k pretrhnutiu hrádzí pri Patinciach (15. 6.), Čičove (17. 6.) a zaplaveniu značnej časti Žitného ostrova.

Situáciu s povodňou na Dunaji zhoršovali už aj tak rozvodnené prítoky Dunaja (Morava, Váh, Nitra, Hron, Ipeľ). Evakuovaných bolo cez 50 tisíc obyvateľov. Zničené boli tisíce domov, 250 km ciest a cca 70 km železníc. Veľké škody povodne spôsobili v poľnohospodárstve a priemysle. Pitná voda bola aj po povodni dovážaná v cisternách. Obnova oblastí bola zdĺhavá a komplikovaná.

Intenzívnu protipovodňovú akciu oficiálne ukončili až 5. júla, po 126 dňoch nepretržitej služby.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password