zdroj: pixabay
Poznáte to, spokojne si surfujete na sociálnej sieti, keď narazíte na verejnú zbierku. Príbeh, ktorý sa za ňou skrýva, chytí za srdce nejedného čitateľa a stále sa nájdu ľudia, ktorí radi prispejú a pomôžu tým, ktorí to skutočne potrebujú. Nebol by to rok 2020, keby sa aj za touto, navonok spolupatričnou myšlienkou, nenašli ľudia, ktorí to radi zneužijú.
Na tento problém sa snažili upozorniť študenti z Katedry marketingovej komunikácie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Ich cieľ bol jasný – zvýšiť povedomie o narastajúcom počte falošných verejných zbierok. Aby však upútali väčšiu pozornosť, rozhodli sa sami vykonať falošnú verejnú zbierku a to prostredníctvom príspevkov na sociálnej sieti Facebook.
Do verejných skupín na Facebooku pridali príspevky s prosbou o pomoc, kde v texte uviedli odkaz na webovú stránku (www.smevtomspolocne.sk), kde ľudia môžu finančne prispieť. Opak bol však pravdou a po otvorení webovej stránky sa čitateľom objavil nepríjemný oznam: Práve si chcel prispieť na falošnú zbierku. Tento oznam samozrejme v krátkosti vysvetľujú: „Týmto Ťa chceme upozorniť na zneužívanie verejných zbierok, ktoré kolujú na internete. Túto zbierku sme sfalšovali za účelom upozornenia na falošné zbierky. Našim cieľom je zvýšiť informovanosť o verejných zbierkach a upozorniť na ich zneužívanie.“
Na stránke sa môžete ďalej dočítať ako predísť falošným zbierkam, na čo si dávať pozor, ako si overiť pravdivosť a ďalšie dôležité informácie.
Jeden z príspevkov, ktorým sa snažili zaujať znel: „Sme organizácia založená za účelom pomoci týraným ženám, ktoré v dôsledku domáceho násilia zostali bez strechy nad hlavou, mnohé z nich aj so svojimi deťmi. Pomôžte týmto ženám, ktoré zostali bez financií a bez domova, svojím ľubovoľným peňažným príspevkom a povedzme tak spoločné NIE domácemu násiliu a povedzme ÁNO novému začiatku.“ Tak čo, nechali by ste sa nachytať aj vy? A aká by bola Vaša reakcia pri zistení, že ide o falošnú verejnú zbierku? Možno to niektorých ľudí pobúrilo a možno nie.
Faktom však zostáva, že hoci ide o kontroverzný počin, úmysel bol statočný. Zvýšiť povedomie o falošných verejných zbierkach a zároveň zvýšiť ich informovanosť, aby sa peniaze, ktoré sú určené na pomoc tým, ktorí to potrebujú, nedostali do rúk podvodníkom. Takže, pamätajte – pomáhajme, ale preverujme.