Pozor na nástrahy klimatizácie

Letné mesiace a vysoké teploty lákajú k používaniu klimatizačných jednotiek. Čomu sa však treba pre zachovanie vlastného zdravia vyvarovať? Dočítate sa nižšie.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) prízvukuje, že používanie klimatizácie nie je škodlivé, ak ju vieme správne použiť. Dôležitým faktorom je správne nastavenie teploty, tá by nemala prekročiť 5 – 7 °C rozdiel medzi interiérom a exteriérom. „Takže ak je vonku napr. 30 °C , vhodná teplota v klimatizovanom priestore by mala byť okolo 23 – 25 °C. Napr. na prvý pocit príjemných 22 stupňov, no v letných horúčavách nad 30 °C je klimatizácia nastavená nesprávne,“ vysvetľuje RÚVZ.

Príliš veľký teplotný rozdiel sa môže vypomstiť najmä ľuďom, ktorí sú citlivejší a náchylnejší na zdravotné problémy.

„Príliš veľké teplotné rozdiely môžu u citlivejších jedincov vyvolať až kolapsový stav,“ odkazuje RÚVZ.

Komplikácie so zdravým sa však pri nesprávnom a dlhodobom používaní klimatizácie prejavujú aj u zdravých ľudí. Častými príznakmi sú: podráždené suché oči, podráždená nosná sliznica, bolesti uší, kĺbov, hlavy, únava atď.

Ak sa symptómy podcenia, zdravotné ťažkosti môžu vyústiť do opakovaných ochorení dýchacích ciest, astmy, zhoršenia alebo vzniku alergií, suchého dráždivého kašľa, zablokovania krčnej chrbtice alebo depresie.

Problémy môže spôsobiť aj nedostatočné menenie filtrov. Tie by sme mali vymieňať minimálne trikrát za rok. „V klimatizácii si veselo nažívajú kolónie nebezpečných mikroorganizmov. Aby klimatizácia neohrozovala naše zdravie baktériami a vírusmi, musíme ju udržiavať a čistiť, meniť filtre a kontrolovať,“ dodáva RÚVZ.

Zdroj foto: Pixabay.com

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password