Foto ilustračná: Pixabay.com
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) upozorňuje, že teplejšie zimy môžu priať skoršiemu výskytu kliešťov. Platí to napríklad v prípade pijaka lužného – druh kliešťa, ktorý je nebezpečný najmä pre psov a iné domáce zvieratá. Ten sa už teraz môže vyskytovať vo voľnej prírode.
Číha najmä na južnom Slovensku a v nížinách.
Kliešť obyčajný, ktorý ohrozuje človeka a pijak lužný, sú aktívne v odlišných obdobiach roka. „,Psí‘ kliešť, teda pijak lužný, je už rozšírený po celom južnom Slovensku,“ tvrdí ÚVZ SR.
Pijak sa prebúdza po roztopení snehu pri dennej teplote nad nulou. „Za teplých zím bez snehu ho nachádzame aj v decembri a januári. Teda už je bdelý a na južnom Slovensku sa s ním psíčkari už stretávajú, no nie každý ho vie rozoznať od kliešťa obyčajného,“ hovorí Branislav Peťko, vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Pre ÚVZ SR vysvetlil, že pijaka lužného už po kvitnutí agátov na zeleni nenájdeme, cez leto má totiž prestávku.
Človeka tento kliešť zvyčajne nenapadne, ak aj áno, psia choroba babézia preňho nie je nebezpečná. Iné je to s kliešťom obyčajným, ktorý sa prebúdza v marci a u človeka môžu spôsobiť boreliózu a kliešťovú encefalitídu. ÚVZ SR preto pripomína, že teraz je vhodný čas na absolvovanie očkovania proti encefalitíde.