Potrebujete odviesť? Stačí si zavolať taxi

Pre prebiehajúcu celosvetovú krízu väčšina taxislužieb v Nitre hlásila nedostatok práce. Ľudia sa báli využívať tento typ dopravy, v dnešných dňoch sa však taxikári pomaly vracajú do nitrianskych ulíc.

Pozvoľný návrat na cesty je síce potešujúci, no mnohí zamestnanci nemajú naďalej svoje uplatnenie, práce nie je veľa: „Bežne jazdilo dajme tomu 12 áut, teraz sme na nejakých štyroch – piatich. Roboty je teraz málinko,“ odpovedá Juraj Opršal, prevádzkovateľ taxislužby. Nepomohla ani možnosť poskytovať iné, alternatívne služby: „Mohli sme voziť nákupy, no o túto službu nemal v podstate nikto záujem. Reštaurácie sa zas zariadili po svojom – taxíky sa nevyužívali,“ vysvetľuje Juraj Opršal.

Vodiči áut musia taktiež dodržiavať prísne hygienické opatrenia, inak dostanú zákaz činnosti a v mnohých prípadoch aj pokutu. „Vodič musí mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty. Cestujúci musia sedieť na zadných sedadlách – maximálne dve osoby s vhodne prekrytými hornými dýchacími cestami. Po každom zákazníkovi je povinné absolvovať minimálne 15 minútovú prestávku. Vykonať dezinfekciu priestorov pre zákazníkov, a to po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom. Klimatizácia v priestore pre zákazníka musí byť vypnutá,“ informuje Mária Kraváriková, vedúca oddelenia HŽP, RÚVZ Nitra.

„Dodržiavame 15 minútové pauzy, v podstate aj dlhšie, lebo ľudí je málo. Dezinfikujeme to nielen kvôli ľudom, ale aj kvôli sebe, predsa len sme v autách často krát aj 12 hodín,“ odpovedá zamestnanec taxislužby.

Novinkou, ktorú zaviedli proti šíriacej sa nákaze je oddelenie priestoru vodiča a cestujúceho. Poslúžiť má plexisklo alebo iná bariéra z priehľadného materiálu.

Na cestách môžeme opäť spozorovať aj zdieľané autá. Ich majitelia musia vozidlo po každom cestujúcom rovnako ako ich kolegovia taxikári vydezinfikovať a vyvetrať. „Po skončení jazdy je dobré, keď auto zaparkujete a necháte pootvárané dvere, aby sa vzduch v aute vymenil. Potom pozatvárate, zamknete a my sa potom postaráme o to vyčistenie a dezinfekciu,“ dodáva Dušan Chrenko, prevádzkovateľ systému zdieľaných áut.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password