Poslanci schválili zákon: Budeme zálohovať PET fľaše a plechovky

Na základe schváleného zákona, systém zálohovania spustia v roku 2022. Suma za zálohovanie bude vo výške 12 a 10 centov. Cieľom zákona je znížiť mieru odpadu.

Poslanci Národnej rady SR nedávno hlasovali za nový zákon o zálohovaní nápojových obalov. Novú legislatívu podporilo 121 poslancov parlamentu. Návrh zákona prišiel od Ministerstva životného prostredia SR. „Nie som zďaleka prvý minister životného prostredia, ktorý prišiel s návrhom zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Som však veľmi rád, že som prvý, ktorý zálohovanie na Slovensku reálne presadil. Je to veľký krok pre zelenšie a čistejšie Slovensko“ vyjadril sa minister životného prostredia SR, László Sólymos.

Zálohovanie sa spustí v roku 2022.

Zákon o zálohovaní nadobudne účinnosť 1. januára 2020. Pred spustením systému bude potrebné zabezpečiť vratné automaty a celkovú logistiku. Povinnosť zaviesť zálohovanie budú mať iba obchody a prevádzky s rozlohou väčšou ako 300m2. Predpokladá sa však, že aj menšie prevádzky systém časom preberú.

Výška zálohy za plastovú fľašu bude 12 centov a za plechovku 10 centov.

Návrh zákona predstavil minister envirorezortu koncom roka 2018. Zavedenie zálohovania odvtedy podporili dobrovoľné organizácie rybárov, poľnohospodárov, vodohospodárov, ochranárov či turistov, ale aj obchodné reťazce. „Svoj podiel zodpovednosti na ochrane životného prostredia si tak postupne uvedomujú všetci – verejnosť, tretí sektor a aj ten súkromný,“ dodal minister Sólymos.

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) privítala nový zákon ako potrebnú zmenu.

„Práve zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek patrí medzi opatrenia, ktoré majú podľa nás nespochybniteľný význam pre krajinu. Uvedomujúc si svoju spoločenskú zodpovednosť za životné prostredie, sa všetci členovia SAMO začali pripravovať na zálohový systém,“ povedal predseda SAMO, Martin Krajčovič. Medzi základných členov aliancie patria známe reťazce Billa, Kaufland, Lidl, Tesco, Metro, dm drogerie markt a od roku 2018 aj spoločnosť Terno.

Cieľom zákona je znížiť voľne pohodené obaly od nápojov.

Na slovenský trh sa ročne uvedie miliarda PET fliaš, z toho 400 miliónov skončí na skládkach alebo v prírode, pri cestách a v riekach. Preto sa Slovensko pridalo k 10 európskym krajinám, ktoré majú zavedený systém zálohovania. V strednej Európe bude Slovensko dokonca prvou takou krajinou.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password