Poslanci rozhodovali o hazarde na území mesta: Nelegálny alebo regulovaný?

Účinnosť predošlého VZN, ktoré vychádzalo z petície pred časom pozastavil Krajský súd v Nitre.

Stav hazardu na území Nitry bol opäť témou zasadnutia mestského zastupiteľstva. Poslanci rozhodovali o návrhu všeobecného záväzného nariadenia (VZN), ktorý chce hazard zakázať. Návrh vychádza zo zákona prijatého Národnou radou SR, ktorý teraz obciam umožňuje zakázať umiestnenie herní a kasín na svojom území prostredníctvom VZN, aj bez petície občanov. Predchádzajúce VZN o zákaze hazardu, ktoré bolo v mestskom zastupiteľstve prijaté na základe petície, je momentálne pozastavené.

Radšej reguláciu, ako tvrdý zákaz.

Dnešného zasadnutia sa zúčastnili aj zástupcovia verejnosti, medzi nimi napríklad Matúš Libant, člen iniciatívy Zastavme hazard a majiteľ kasín Róbert Vystavil. Ten poslancom pripomínal, že majú možnosť robiť postupné kroky. „Keď to zakážete tak, bohužiaľ, rozhodnete o tom, že v Nitre bude kvitnúť nelegálny hazard,“ vyjadril sa Vystavil, ktorý je skôr za tvrdú reguláciu, a teda ponechať kasína iba v hoteloch. Mestu ponúka pomoc s riešením nelegálneho hazardu. Viackrát však odznela obava zo špekulácií o zmenách ubytovacích zariadení na hotely. Peter Mezei z pohľadu architektúry hovorí aj o neestetickom vzhľade herní a kasín. Viceprimátor Daniel Balko vraví, že nelegálny hazard tu je, ide o vývoj a zákon či štát bude vždy pozadu.

„Robíme teraz len to, čo umožňuje zákon,“ vyslovil viceprimátor.

Poslanec Oremus v súvislosti so zákazom hazardu hovorí o populistickom ťahu a získavaní politických bodov. „Na jednej strane kamenné prevádzky zastavíme, ale čo s elektoronickým priestorom?“ položil otázku. Pripomenul, že v spoločnosti máme aj iné patologické javy. Cieľom by nemalo byť iba vytesnenie hazardu za mesto, ale riešenie hazardu ako takého. „My nevyriešime týmto ten problém,“ dodal.

“Ak svojím hlasovanim môzem niečo urobiť pre rodiny a pre závislych, tak to urobím,“ povedala Anna Laurinec Šmehilová, ktorá ako študentka sociálnej práce absolvovala prax v resocializačnom centre, kde sa stretla aj s gemblermi. Tvrdý zákaz hazardu podľa nej neskôr je možné zmierniť. Chýbalo jej však odborné stanovisko k závislostiam. Na zasadnutí sa spomínali aj prípady, kedy rodičia museli vyhodiť svoje deti z domu, pretože ich okrádali. Na vine bola práve závislosť.

Podľa Pavla Vargu zastupiteľstvo riešilo dve veci naraz – samotnú VZN a závislosť ako takú. Poslanci napokon odúhlasili vrátenie materiálu na dopracovanie v rámci diskusie.

zdroj: Youtube Mesto Nitra

foto ilustračné (pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password