Poradňa: Tipy na výlety v Nitre a okolí. Mesto vám predstaví aj 8-ročný Leo

Časť jari sme strávili zatvorení doma s prípadnými výletmi do prírody, ale už nejaký čas máme možnosť navštíviť aj miesta, ktoré boli pre pandémiu neprístupné.

Turistika na bicykli

To, čo sme mohli využiť i doposiaľ, je napríklad cykloturistika. Kalendár plánovaných výletov na bicykli už vydal Cyklo-turistický klub Dolná Nitra. „S radosťou Vás informujeme, že aj v tomto roku sa môžete zúčastniť našich športových akcií, a nielen to. Na najaktívnejšieho detského účastníka čaká krásna odmena – nový bicykel,“ informuje cyklo-klub. Najbližšie sa môžete vydať bicyklom na Hrušovský hrad 24. mája. V pláne sú aj výlety na golianovský rybník, hrad Gýmeš alebo Veľký Inovec. Na akciu sa treba prihlásiť vopred prostredníctvom facebooku. V prípade nepriaznivého počasia sa môžu termíny meniť.

Zdroj: Cyklo-klub Dolná Nitra

Otvorili sezónu v Národnom žrebčíne

Neďaleké Topoľčianky sú známe chovom koní od roku 1921. Ročne ich navštívi približne 50 tisíc turistov. „Chovu historicky významných a ohrozených druhov koní plemien lipican, hucul a shagya-arab, sa tu nesmierne darí. Narodilo sa tu už vyše 8 700 vzácnych žriebät,“ zdôraznil Michal Horný, riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky. Aktuálnu sezónu začiatkom mája otvoril minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský a ministerka kultúry Natália Milanová.

zdroj: Národý žrebčín Topoľčianky

Aj tu treba dodržiavať súčasné opatrenia. „Počet osôb v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 25 m2,“ informuje žrebčín. Ak máte záujem napríklad o jazdu kočom, je možné ju objednať minimálne 2 pracovné dni vopred, pričom v koči môžu sedieť iba osoby z jednej domácnosti. Žrebčín je počas víkendov a sviatkov otvorený formou individuálnych vstupov od 14.00 do 17.00. Od utorku do piatku sú možné aj vstupy so sprievodcom. Vstupy sú o 9.00, 10.00, 11.00, 13.00 a 14.00 hod.

Krásy arboréta s obmedzeniami

Vzácne kvety a stromy v Arboréte Mlyňany sú už tiež prístupné verejnosti. K dispozícii je zatiaľ iba vonkajší areál, bez sprievodcu. „Vstup do areálu je zakázaný v prípade akýchkoľvek príznakov respiračných chorôb (kýchanie, kašľanie, výtok z nosa, zvýšená teplota),“ uvádza arborétum. Pri strete s inými návštevníkmi je potrebné dodržiavať 2-metrový odstup a nosiť rúško. V odľahlejších častiach arboréta, alebo ak v okolí nie sú iní ďalší návštevníci či zamestnanci, je možné rúško zložiť. Samozrejmosťou je dezinfekcia pri vstupe do areálu, ktorý je počas pracovných dní otvorený od 7.00 do 18.00, cez víkendy a sviatky od 8.00 do 18.00.

Myslíte si, že Nitru dobre poznáte? Osemročný sprievodca vás možno prekvapí

Originálne sprievodcovské služby ponúka Nitrianska organizácia cestovného ruchu. Zážitkové sprevádzanie „Like a local“ prinesie nové pohľady na miesta, ktoré ste už možno považovali za všedné, no prilákať môže aj tých, ktorí Nitru a okolie ešte nepoznajú. Vďaka video prehliadke ste sa už s turistickým sprievodcom Petrom Michalíkom mohli pozrieť na Zoborské vrchy. Na Nitriansky hrad a Mestský park na Sihoti sa pozriete zase detskými očami mladého sprievodcu Lea. „Kedysi tu vládol Pribina, no ale teraz tu máme koronu,“ vraví vo videu Leo a hneď pripomína, že v minulosti Nitru trápila aj iná choroba – čierny mor.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password