Poradňa: Na slnko by sme si mali dávať pozor už teraz

Dokáže nám pomôcť pri budovaní imunity, na druhej strane nás môže aj ohroziť.

Ilustračné (pixabay.com)

Na prvý pohľad to síce vyzerá, že slnečné lúče jarného slnka našej pokožke a organizmu nemôžu veľmi ublížiť. Opak je však pravdou. Podobne ako v lete, aj na jar treba pokožku chrániť a telo pripraviť na zvýšený príjem vitamínu D.

„Dnes sa veľa hovorí o vitamíne D aj v súvislosti s jarným slnkom,“ vraví dermatologička a dermatovenerologička Nina Stará Ivaničková.

Telo sa bez spomínanej zložky nezaobíde. Zabezpečuje zdravý vývoj kostí, je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému, krvného tlaku a vylučovanie inzulínu. V súvislosti s imunitou sa vyzdvihuje význam vitamínu aj v boji s koronavírusom. Počasie nám posledné týždne praje a slnečných lúčov, ktoré nám „déčko“ zabezpečujú, sme si užili pomerne dosť. No nemali by sme zabúdať, že aj na jar môže slnko pokožke ublížiť. Na dôležitosť fotoprotekcie čiže prevencie pred rakovinou kože upozorňuje aj Nina Stará Ivaničková.

Ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Podľa lekárky bol v posledných desiatkach rokov zaznamenaný vysoký nárast rakoviny kože, preto ochranu pokožky netreba podceniť ani v jarných mesiacoch.

Úrad verejného zdravotníctva SR ešte v roku 2013 upozorňoval na to, že rakovina kože je 2. najčajstejším druhom zhubného nádoru vôbec. K rizikovým faktorom patrí, pochopiteľne, aj žiarenie. „Expozícia ultrafialového žiarenia, rovnako zo slnka aj zo solárií, zvyšuje výskyt všetkých typov nádorov kože, vrátane malígneho melanómu,“ uvádza Adriána Račková z ÚVZSR. Ochrane kože by mali venovať pozornosť najmä osoby svetlej pleti, s plavými alebo ryšavými vlasmi, sklonom k rýchlemu opáleniu, osoby s mnohopočetnými materskými znamienkami a osoby s výskytom melanómu u rodiny.

Ľudia so svetlou pleťou sú zo zrejmých dôvodov ohrození viac.

Svetlá koža totiž obsahuje menšie množstvo ochranného pigmentu – melanínu. Týka sa to najmä krajín severnej Európy. ÚVZSR hovorí o 4 fototypoch kože a jej reakcie na slnko.

Kožné fototypy (zdroj: ÚVZSR)

Dermatologička radí používať ochranný faktor už teraz.

„Už začiatkom apríla a mája je dôležité pokožku chrániť pred spálením. Stále platia zásady správneho opaľovania a vyhýbania sa UV žiareniam pokiaľ je možné v hodinách od 11. do 13. alebo 14. hodiny,“ upozorňuje kožná lekárka. Ochranné prostriedky by sme mali používať nielen počas opaľovania, ale aj v priebehu pohybu na slnku. „Pokiaľ sme vystavení UV žiareniu, opaľujeme sa alebo ideme niekam k vode, je dôležité použiť krém s ochranným faktorom,“ dodáva dermatologička. Dnes je na trhu veľký výber od olejov cez mlieka, krémy, spreje až po menej premasťujúce peny. Lekárka odporúča používať krémy s ochranným faktorom 30, u rizikových skupín a detí do 6 rokov určite aj 50.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password