Poradňa: Kam cez víkend? Ponuka je naozaj široká

Sezóna je v plnom prúde. Najbližší víkend sa len v našom meste koná niekoľko zaujímavých podujatí. Pozrite sa, kam sa oplatí ísť.

Letné kino sa v Nitre stáva obľúbenou tradíciou. Na svoje si už zajtra prídu najmä romantické duše. V Gotickej priekope Nitrianskeho hradu budú v piatok 24. 7. o 21.00 premietať príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Film z britskej produkcie Nádych pre lásku si spestríte napríklad aj výstupom na katedrálnu vežu alebo živou hudbou vo Vazulke. Až s výhľadom na večernú Nitru však zažijete tú pravú romantiku.

V sobotu 25. 7. je zase pripravené letné kino pre deti. Do Žalár Pubu na Karpatskej 7 vás pozývajú Tormošani. „Nástup“ je o 18.30 hod. Pred premietaním filmu Malý princ zábavu zabezpečí aj kúzelník Tristan a opekačka. V nedeľu 26. 7. sa môžete vybrať na Diely. Večer o 21.00 hod. sa bude premietať film Rocketman. Ešte predtým je o 16.00 v pláne divadelné predstavenie Buwko a Sniwko II. a veľký filmový sen, od 17.00 predvedú ukážky svojej práce mestskí policajti aj dobrovoľní hasiči, vypočujete si aj rockovú hudbu a pozriete orientálne tance.

Nudiť sa nebudú ani Chrenovčania.

Ak chcete byť bližšie ku hviezdam, zoberte deti a vyberte sa na kreatívne astronomické dielne do Krajského osvetového strediska. Už zajtra 24. 7. o 17.00 bude pripravený program pre deti a mládež pod názvom Hviezdy na dotyk. Okrem hier s puzzle, pexesom a hlavolamami sa s deťmi zabavíte aj výrobou rakety, vesmírneho metra alebo súhvezdí. „Asi prídu i meteority, ktoré si môžete zakúpiť a odniesť domov,“ láka KOS na Chrenovej.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Od 20.00 bude program venovaný M. R. Štefánikovi. Pri príležitosti 140. výročia jeho narodenia si vypočujete prednášku o svetovo známom Slovákovi. Od 21.15 do 23.00 hod. môžete pozorovať oblohu s odborným výkladom. „Ponúkame aj vizualizáciu oblohy so zobrazenými objektmi a súhvezdiami, ktoré bude 24. 07. 2020 možné vidieť nad južným obzorom – za bezoblačného počasia,“ upozorňuje Jana Ondrušková z KOS.

Aktívnejších poteší ďalšie zážitkové sprevádzanie Nitrou.

V sobotu 25. 7. si nachystajte repelenty a o 10.00 hod. čakajte pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada. „Sprievodca Peťo, vášnivý fotograf, pozýva na objavovanie tajomných miest Zoborských vrchov. Okrem zážitku si odnesiete aj fotku a započúvate sa do slov príbehov o stratených ľuďoch… zistíme, či sú naozaj pravdivé,“ sľubuje Turistické informačné centrum v Nitre (TIC).

zdroj: Youtube TIC Nitra

O 16.00 vás bude pred Župným domom čakať 8-ročný Leo, ktorý vám svoje originálne sprievodcovské schopnosti predvedie na Nitrianskom hrade a v mestskom parku. Na prehliadky sa treba nahlásiť vopred v TIC.

zdroj: TIC Nitra

Láka vás viac prechádzka večernou Nitrou? Vydajte sa na 1. Mareena Walking Tour in Nitra.

OZ Mareena v nedeľu o 18.00 organizuje medzinárodnú prehliadku. Okrem slovenčiny započujete aj angličtinu a nemčinu, spoznáte príbehy, fenomény a diela pešej zóny, Svätoplukovho námestia, Kupeckej, Farskej, Samovej ulice či Župného námestia. Sprevádzať vás bude opäť fotograf a dlhoročný sprievodca Peter Michalík. Záujemcovia o prehliadku sa stretnú pred reštauráciou Hofferka na Štefánikovej triede 39.

Kupecká ulica (zdroj foto: Nitriansky hlásnik)

Tí, ktorí by prípadné voľné dni radi strávili mimo Nitry, môžu zájsť napríklad do neďalekého Močenku.

Ani tu koronavírus nenaruší tradíciu Celonárodného festivalu kresťanského divadla. XXVIII. ročník Gorazdovho Močenku začína v nedeľu 26. júla a vrcholí 2. augusta na Gorazdove slávnostnou svätou omšou. Okrem predstavení amatérskych aj profesionálnych súborov je v pláne napríklad uvedenie knihy Tajomstvá Zoborského kláštora.

Za divadlom však nemusíte chodiť ďaleko, pred Starou kotolňou na Topoľovej v Nitre sa bude v nedeľu o 17.00 hod. konať Divadlo na hojdačke, presnejšie predstavenie pre deti Žabí kráľ.

Je pochopiteľné, že vzhľadom na pestrú ponuku nebudete sedieť doma, no organizátori podujatí pripomínajú aj dôležitosť dodržiavania epidemiologických opatrení. Nepokazme si to a pre istotu nezabúdajme na rúško, dezinfekciu a odstupy.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password