Foto: NH
Múzeum uvádza, že vzťah človeka a zvieraťa veľa vypovedá o kultúre, myslení, vnímaní sveta, náboženských predstavách aj každodennom živote. Archeológia je v tomto prípade súčasťou takzvanej zoohistórie, ktorá sa vyprofilovala ako nová interdisciplinárna historická veda.
Spomínaná zoohistória je zaujímavá najmä z dôvodu, že z tohto obdobia pochádza najviac dokladov o intenzívnom vzťahu medzi zvieratami a ľuďmi.
Ide o archeologické alebo archeozoologické doklady, napríklad rôzne predmety súvisiace s chovom, lovom, starostlivosťou o zvieratá, ale aj priamo kosti zvierat objavené na stredovekých hradoch a v dedinách.
Veľmi bohaté na toto obdobie sú historické pramene, ktoré zachovali itineráre, súpisy majetku, súdne spisy a chovateľské príručky.
„Navyše zoohistória pracuje aj s religionistikou, etnografiou, heraldikou či kunsthistóriou, ktoré pomáhajú nahliadnuť do duchovnej stránky spolužitia zvieraťa s človekom,“ informuje Ponitrianske múzeum.
Toto všetko vytvára obraz o postavení zvieraťa v stredoveku a približuje predstavu, kedy zviera nie je vnímané len ako zdroj potravy, majetku alebo znaku ekonomického zázemia.
Naopak, zviera je vnímané aj ako spoločník, symbol či predmet povier.
V Ponitrianskom múzeu bude 13. apríla o 17.00 hod. o téme prednášať Katarína Šimunková.