Ponitrianske múzeum napriek nesúhlasom presťahujú. „Ublížime múzeu i divadlu. Veď je to hanba,“ skonštatoval Daniel Balko

Ponitrianske múzeum v Nitre zmení svoju adresu. Proti je nielen riaditeľ Divadla Andreja Bagara, ale aj niektorí poslanci.

Múzeum sa musí presťahovať z podnájmu v budove Mestského domu do ubytovne Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre, ktorá sídli na Ulici 7. pešieho pluku. Na tejto adrese sídli aj Staré divadlo Karola Spišáka, ktoré momentálne nájdeme v Močenku, keďže sa jeho priestory rekonštruujú. Zmienené ubytovne využíva DAB ako ubytovanie pre začínajúcich hercov a tvorivé tímy, ktoré sa podieľajú na tvorbe a príprave inscenácií.

Mesto však požiadalo kraj o uvoľnenie priestorov, ktoré zaberá múzeum pre svoje potreby. „Mesto Nitra chce tieto priestory využívať na svoju činnosť a žiada NSK o vyriešenie problematiky presťahovania múzea. NSK hľadal pre múzeum vhodné lokality na jeho umiestnenie, prioritne v budovách vo vlastníctve NSK,“ uvádza správa NSK Odňatie majetku.

Ponitrianske múzeum

Hlasovanie poslancov Nitrianskeho samosprávneho kraja nakoniec sťahovanie schválilo aj napriek veľkej vlne negatívnej kritiky. Samotný riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy podľa portálu teraz.sk vyhlásil, že priestory ubytovne neboli využívané, no nie preto, že by ich nepotrebovali, ale preto, že bola pripravovaná ich rekonštrukcia. Tú navrhli bývalí poslanci NSK. Objekt sa podľa nich nachádzal v havarijnom stave, čo si uvedomuje aj kraj.

„Pred samotným presťahovaním múzea je nutné vykonať rekonštrukciu tejto budovy, ktorá momentálne nie je v dobrom technickom stave,“ uvádza správa NSK.

Súčasné zastupiteľstvo schválilo prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie a na zapracovanie pripomienok pamiatkarov. Schválené boli aj financie na rekonštrukciu a stavebné povolenie na rekonštrukciu. Na poslednú chvíľu sa však uprednostnila revitalizácia Starého divadla. Ubytovňa sa preto mala rekonštruovať až budúci rok. „Nezdá sa mi to byť veľmi hospodárne, zvlášť, keď sa už minuli desiatky tisíc eur na pôvodnú projektovú dokumentáciu,“ pripomenula nezávislá poslankyňa Marta Balážová pre teraz.sk.

Nitriansky hlásnik

Ďalší poslanec Ján Vančo zas upozorňuje na fakt, že navrhované priestory na presťahovanie múzea sú nepostačujúce a nevyužiteľné. Podľa jeho slov to potvrdila aj samotná riaditeľka Ponitrianskeho múzea Patrícia Žáčiková. Podpredseda NSK Marián Kéry však iné východisko nevidí.

Nesúhlasný postoj k sťahovaniu múzea zaujal aj poslanec Daniel Balko: „Ponitrianske múzeum bolo dlhodobo v nevyhovujúcich podmienkach. Namiesto toho, aby sme zo zlého riešenia urobili dobré, tak ideme spraviť dve ešte horšie. Ublížime múzeu i divadlu. Veď je to hanba,“ skonštatoval Balko pre teraz.sk.

Poslanci nakoniec presadili uznesenie, ktoré zaväzuje Úrad NSK zabezpečiť alternatívne priestory pre krátkodobé ubytovanie hercov a tímov DAB.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password