Pomôžte nahradiť chýbajúcich darcov krvi počas leta

Národná transfúzna služba Slovenskej republiky vyzýva darcov krvi, aby neváhali a pomohli doplniť zásoby krvných prípravkov.

Situácia s nedostatkom krvi sa opakuje každoročne v letných mesiacoch v dôsledku dovolenkového obdobia, cestovania, vysokých denných teplôt.

„Podiel na zníženom počte darcov krvi má aj pretrvávajúce ochorenie COVID-19 a taktiež sú to dočasné výluky z darovania krvi v dôsledku cestovania do zahraničia. V týchto dňoch je hlavne nedostatok krvnej skupiny A a všetkých Rh negatívnych krvných skupín,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Na pracoviskách NTS sú vítaní darcovia krvi s akoukoľvek krvnou skupinou, nakoľko nikdy nie je isté, ktorú krvnú skupinu budú nemocničné zariadenia potrebovať k záchrane ľudských životov.

„V súvislosti s dovolenkovým obdobím a zvýšeným cestovaním do zahraničia upozorňujeme na skutočnosť, že darovať krv po návrate z krajín Európskej únie je možné po 7 dňoch a po návrate z krajín mimo Európskej únie je to po 28 dňoch,“ dodáva ministerstvo.

Darovať krv je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín, ktoré sú od 7:00 hod. do 14:00 hod. s výnimkou utorka, kedy je možné darovať krv od 7:00 hod. do 17:00 hod. Všetky aktuálne informácie ohľadom darovania krvi sa nachádzajú na webovej stránke: www.ntssr.sk.

Ilustračné foto: Canva

Televízia Nitrička

Forgot Password