Mobilná aplikácia bude bezplatne dostupná pre mobilné telefóny s operačným systémom iOS a Android už v roku 2020. Spolu s jej spustením sa verejnosť dozvie aj technické parametre, spôsob zberu informácií od nahlasovateľov trestných činov a tiež bezpečnostné opatrenia pred zneužitím aplikácie.
Podľa polície bude aplikácia v niektorých prípadoch bezpečnejším spôsobom privolania pomoci.
„Pripravovaná mobilná aplikácia ponúkne občanom bezpečnostné tlačidlo, prostredníctvom ktorého budú môcť privolať hliadku na miesto trestného činu v prípadoch, ak by ústny telefonát na linku číslo 158 predstavoval riziko pre ich bezpečnosť,“ vysvetlil prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Využiteľnosť aplikácie si vie predstaviť v prípadoch domáceho násilia, kedy sa obeť pred agresorom schová v inej miestnosti alebo pri opakovaných incidentoch v centre miest. „Aplikácia taktiež otvorí možnosti pre nás veľmi dôležitým osobám – svedkom trestnej činnosti. Občania sa budú môcť takýmto spôsobom aktívne podieľať na nahlasovaní jednotlivých prípadov a sami si budú môcť povedať naše heslo – Pomáham a chránim,“ dodal Lučanský.

V podobných prípadoch stále zostáva možnosťou aj zaslanie SMS správy na číslo 112. „Treba však dodať, že na rozdiel od tiesňového hovoru na 112 je v prípade tiesňovej SMS nutné mať v telefóne vloženú SIM kartu slovenského operátora,“ informovala ministerka vnútra SR Denisa Saková. V SMS správe je dôležité byť stručný a vecný tak, aby operátor záchranného systému vedel čo najrýchlejšie určiť správny postup. Na koordinačnom stredisku záchranného systému obyčajne slúžia 4 operátori, ktorí sa striedajú v 12-hodinových zmenách. „Primárnou cieľovou skupinou tejto služby sú sluchovo a rečovo znevýhodnené osoby. Ďalšími skupinami občanov, pre ktorých je táto služba určená, sú napríklad obete domáceho násilia, svedkovia páchania trestných činov alebo všeobecne všetky osoby, ktoré by tiesňovým volaním a hovorením mohli byť vystavené ohrozeniu života a zdravia,“ vyjadrila sa ministerka.

Na projekte aplikácie polícia pracovala od polovice roka 2019. Pilotná fáza sa bude testovať na území Bratislavy v prvých týždňoch roka 2020, aby po spustení pre celé územie Slovenska fungovala bezproblémovo. V rámci aktualizácií pribudne napríklad vyhľadávanie policajných útvarov, prehľad nezvestných a hľadaných osôb a zasielanie notifikácií majiteľom aplikácie v mimoriadnych prípadoch, ako je terorizmus, streľba, prírodná katastrofa atď.