Polyfunkčný komplex Orbis

Nová výstavba v centre Nitry by mala rázne zmeniť kolorit nášho mesta.

Písal sa rok 1969, kedy okolité budovy a obchodíky pri križovatke Štefánikovej triedy, Štúrovej ulice a ulice smerom ku kostolu Piaristov začali remeselníci zrovnávať zo zemou. Dôvodom bola začatá výstavba kultúrneho domu Orbis. „1969 – asanácia (búranie – red. pozn.) zástavby na mieste neskoršieho obchodného domu Prior. 1969 – 74 výstavba obchodného domu Prior /dnes Tesco/ pri križovatke Štefánikovej triedy a ulice Štúrovej, 1990 – odovzdanie domu kultúry Orbis do užívania,“ píše Krajský Pamiatkový úrad Nitra.

Po otvorení slúžil Orbis ako kino, priestor pre kancelárie, reštaurácie a podobne. Budova však začala po nejakom čase sálať prázdnotou a chátrať. Novú nádej priniesol investor, ktorý začal s výstavbou v apríli minulého roka.

Mapa Nitry

V nasledujúcom období by mal v centre mesta vyrásť polyfunkčný komplex, ktorý okrem priestorov pre služby a gastronómiu, ponúkne aj možnosť ubytovania. O byty stavané na území medzi Materskou školou a budovou súdu, ktorá sídli oproti cez cestu, je záujem už teraz. „O predaj bytových a nebytových priestorov je neustály vážny záujem zo strany klientov, ktorí využívajú ponuku množstva priestranných a moderných bytov, ako aj veľké množstvo podnikateľských príležitostí, nakoľko značná časť projektu bude venovaná kancelárskym, obchodným, reštauračným a kaviarenským priestorom,“ oznamuje Jozef Bóňa.

Vedenie spoločnosti Orbis však udelilo investorom určité podmienky, tie majú zabezpečiť, aby nová výstavba zachovala tradičné zvyklosti Nitranov a doplnila funkcie a priestory, ktoré v okolitej časti chýbali. „Po odovzdaní objektu do užívania bude opäť fungovať obľúbená skratka, spojnica Štefánskej triedy a Piaristickej ulice, z ktorej bude dostupná reštaurácia, kaviareň, obchodné priestory, ako aj prevádzky finančných, poisťovacích a zdravotníckych zariadení, cestovných kancelárií a iných pre verejnosť zaujímavých inštitúcií,“ dodáva Jozef Bóňa. Nitrania sa tak môžu tešiť na nový objekt pozostávajúci s trojice budov. Každá bude zastrešovať inú funkciu a zdobiť ju budú vegetačné strechy a dve nádvoria zo zeleňou.

Prvá etapa ukončenia výstavby je naplánovaná na koniec januára 2021. Ukončenie celej výstavby sa stanovuje na máj 2021.

Viac o tomto projekte sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password