Polícia vypátrala nezvestného 8-ročného chlapca. Čo robiť, keď sa vaše dieťa stratí?

Jeho príbeh sa skončil šťastne. Polícia však upozorňuje rodičov, že deti treba pripraviť aj na situáciu, kedy sa ocitnú mimo domova a nevedia, kde sú.

Všetkým hliadkam, vyhlasujem pátranie po nezvestnom 8 ročnom chlapcovi, ktorý sa stratil vo Vlkanove. Naposledy bol videný na ceste neďaleko kultúrneho domu asi o jedenástej dopoludnia,“ uvádza Polícia SR. Podobné oznámenie je nočná mora každého milujúceho rodiča. Inak tomu nebolo ani v prípade nezvestného chlapčaťa, po ktorom sa začalo pátrať približne o pol tretej popoludní. Dieťa sa podľa svojich súrodencov hralo spoločne s nimi pred ich domom, v istom momente sa ale rozhodlo, že pôjde do susednej obce Bajč. Cestu si chcelo skrátiť cez kukuričné pole. Zdesení rodičia oznámili jeho zmiznutie, ktoré spustilo veľké pátranie. Pomôcť prišli nielen záchranári, ale aj miestni.

„Na pomoc pri pátraní po chlapcovi bol privolaný aj vrtuľník Ministerstva vnútra SR, prišli hasiči a miestni obyvatelia,“ vysvetľuje Polícia SR.

Nakoniec všetko dobre dopadlo a nezvestného maloletého našli živého a zdravého. „Učupený sa skrýval v kríkoch pri vlkanovskom rybníku,“ prezrádza Polícia SR.

Polícia odporúča, aby rodičia naučili svoje deti, že keď sa stratia, majú:

  • osloviť aj cudzích ľudí,
  • neschovávať sa ak počujú, že niekto vykrikuje ich meno,
  • ak sa dostanú na lesnú alebo poľnú cestu, tak nech na nej zostanú,
  • nech sa nehanbia poprosiť o pomoc alebo aj kričať o pomoc,
  • že sa nemusia báť vrátiť sa domov,
  • hlavne je dôležité predísť takýmto prípadom.

Keď sa dieťa aj napriek všemožným upozorneniam stratí treba v prvom rade preveriť všetkých známych a prehľadajte všetky miesta, kde by sa dieťa mohlo nachádzať.

Ak je Vaše pátranie neúspešné, treba zistiť, čo všetko si dieťa zobralo so sebou, spomenúť si, čo presne malo na sebe oblečené a nájsť jeho najaktuálnejšiu fotografiu. Neváhajte a oznámte nezvestnosť na najbližšom útvare Policajného zboru,“ dodáva Polícia SR. Slovenská republika na rozdiel od iných krajín nezaviedla žiadny časový úsek, ktorý by vymedzoval koľko času musí uplynúť od zmiznutia osoby, aby bolo začaté pátranie. Polícia reaguje okamžite a záčina hľadať nezvestnú osobu hneď po nahlásení.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password