Polícia varuje pred novou smrteľnou drogou

Západné Slovensko prednedávnom zaplavila nová droga fentanyl.

Táto návyková látka má podľa slov policajného odborníka nahrádzať najpoužívanejšiu drogu na našom území – heroín.

Fentanyl vynašiel doktor Paul Jassenem v roku 1959. V praxi sa začal používať ako silné anestetikum v 60. rokoch 20. storočia. Liek tlmí bolesť a používa sa dodnes ako prísada do niektorých anestéz. Látka okrem mnohých účinkov tlmí nepríjemné pocity pacienta počas operácie – človek pod celkovou anestéziou môže reagovať na zmeny srdcového tlaku a pod. Fentanyl sa taktiež vo forme lieku predpisuje pacientom so silným nádorovým ochorením, ktoré im spôsobuje neznesiteľné bolesti, pre ne nedokážu jesť, piť ani spať. Lieky, ktoré obsahujú túto látku sú len na lekársky predpis a vyrábajú sa vo forme lízaniek, náplastí atď.

Fentanyl sa svojím účinkom veľmi ponáša na heroín, čo spôsobuje, že je s týmto opiátom veľakrát zamieňaný alebo miešaný. To môže mať katastrofálne následky nielen preto, že si na fentanyl telo rýchlo navykne a vytvorí si na ňom závislosť, ale aj preto, že je v mnohých prípadoch smrteľný.

Podľa policajného odborníka dokáže už malé množstvo tejto drogy človeka zabiť.

Nebezpečná látka sa dostala na slovenský drogový trh cez dílera, ktorý vyrábal opiát v malom laboratóriu a predával ho ako heroín. Látku nie je ťažké vyrobiť z dostupných surovín a jej podobnosť s heroínom jej zabezpečila nepretržitý dopyt. Vyhľadávanie falošného heroínu spustila nevedomosť kupujúcich a najmä znížená cena, ktorá je inak značne vysoká. „V prípade heroínu je jeho cesta na Slovensko veľmi dlhá, lebo sa pripravuje v zahraničí, napríklad v Afganistane. Dopraviť ho sem trvá veľmi dlhú dobu a je veľmi drahý,“ vysvetľuje Polícia SR.

„Páchateľovi sa podarilo vyrobiť akoby heroín, ktorý bol omnoho lacnejší a vedel nahradiť všetok heroín, čo prichádzal zvonku,“ dodáva policajný špecialista. Po zadržaní dílera sa táto droga postupne vytráca z nášho obehu, no polícia aj naďalej dvíha varovný prst a upozorňuje na následky, ktoré veľakrát končia smrťou užívateľa.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password