Polícia upozorňuje na ďalšie finančné podvody v Nitrianskom kraji

Senior si podľa pokynov nainštaloval aplikáciu a poslal fotokópiu svojej karty aj údaje na prístup k nej.

foto ilustračná (pixabay.com)

Keď muž vo veku 67 rokov zdvihol telefón z neznámeho čísla, mužský hlas s anglickým prízvukom mu oznámil, že na jeho meno bol založený bitcoinový účet, na ktorom je 4500 €. Ak ich volaný chce, musia sa dohodnúť na prevode.

„Po viacerých telefonátoch od tejto osoby, ale aj od neznámej ženy sa volaný muž tešil na svoje peniaze,“ uvádza krajská polícia.

Podľa pokynov neznámeho volajúceho si nainštaloval do svojho počítača aplikáciu a prostredníctvom kamery poslal fotokópiu svojej bankomatovej karty a tiež všetky údaje na prístup k nej.

„Z účtu mu odišlo 2.000 €, potom mu bol poskytnutý úver vo výške 16.300 €, z ktorého následne odišli platby na iný účet v sumách 6.000 €, 5.000 € a 5.000 €. Následne si všimol, že mu bol poskytnutý ďalší úver v sume 10.860,- eur a opäť odišli platby na cudzí účet v sumách 6.000€ a 5.400€,“ vysvetľuje krajská polícia.

Verejnosť vystríha na viaceré spôsoby podvodov.

Jedným z nich je falošná správa od banky že máte “blokovaný” účet a máte kliknúť na odkaz. Rozumné je overiť si to a so svojou bankou komunikovať iba telefonicky a osobne. Upozornenia sa týkajú aj nepravých oznámení o príchodoch kuriérov, založení bitcoinových účtov, špekulácií pre predaji ojazdených áut alebo nakupovaní na neoverených internetových obchodoch.

„Nikdy neposkytujte svoje osobné údaje, číslo platobnej karty (ani iné údaje k nej) neovereným zdrojom – prípadne zvoľte internetovú jednorazovo vygenerovanú kartu,“ dodáva krajská polícia.

Televízia Nitrička

Forgot Password