POLÍCIA: Držte spolu, dodržiavajte nariadenia a účel cesty hodnoverne preukážte

Ich cieľom nie je rozdávať pokuty, ale chrániť. Mimoriadne nariadenia sú prijaté preto, aby sa šírenie vírusu, na ktorý denne zomierajú ľudia, minimalizovalo.

Je vyhlásený núdzový stav a v tejto súvislosti je podľa polície potrebné držať sa prijatých opatrení. Čo najviac času preto trávte doma, von vychádzajte iba v nevyhnutných prípadoch a pri kontrole s policajtmi komunikujte. Ak im hodnoverne zdôvodníte účel svojej cesty, pokuty ani inej sankcie sa obávať nemusíte. Hoci to nie je povinné, pracovná zmluva, objednávka či blok od nákupu vám v takomto prípade dobre poslúžia.

Náhodné kontroly pokračujú. V prípade zistenia porušení bude každý prípad riešený individuálne.

Na prechádzku do prírody či vyvenčiť psa ísť môžete. Výnimka sa tiež vzťahuje na nákup potravín a hygienických potrieb. Povolená je tiež návšteva príbuzných, ak sú na vás odkázaní a cesta do práce či na miesto podnikania. „Nikto nechce vzbudzovať dojem strachu z razantných zákrokov polície v prípade minitoringu dodržiavania obmedzenia vychádzania,“ prízvukuje na sociálnej sieti Polícia Slovenskej republiky, ktorá žiada občanov, aby sa nesnažili obchádzať nariadenia a vymýšľať spôsoby, ako sa reštrikciám vyhnúť, „ak ste zdravý a silný, nemyslite iba na seba, ale na všetkých zraniteľných.“

Pokutovanie stále platí. Kto nariadenia nedodrží, môže mu byť uložená sankcia v blokovom konaní do 1 000 eur.

V správnom konaní môže Úrad verejného zdravotníctva SR uložiť za neuposlúchnutie nariadení pokutu až do výšky 1 659 eur. Napriek tomu polícia od 22. marca zaznamenala 1 590 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény, 406 prípadov zákazu otvorenia prevádzok, 2 476 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúška a 4 472 prípadov, pri ktorých oblo zistené porušenie povinností.

Aby sa občania sankciám aj šíreniu koronavírusu vyhli, polícia odporúča držať spolu a dodržiavať nariadenia, ktoré sú dostupné aj na stránke korona.gov.sk.

Foto: Ilustračné/Polícia SR

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password