Policajti šíria osvetu. Občanom rozdávajú magnetky

V súčasnej dobe biznis podvodníkov prekvitá. Policajný zbor upozorňuje najmä seniorov, ktorí sú podfukármi najviac vyhľadávaní.

Neváhajú a pre svoje osobné obohatenie zneužívajú aj situáciu spojenú so vzniknutou pandémiou ochorenia COVID-19. Na praktiky podfukárov doplácajú najčastejšie seniori. „Pod rôznymi vymyslenými príbehmi vylákajú od nich často aj celoživotné úspory,“ upozorňuje polícia, ktorá sa preventívnou akciou snaží seniorom hroziace nebezpečenstvo pripomínať. Vo vlastných aktivitách však nepoľavujú ani podvodníci. Pre získanie dôvery svojej obete sú ochotní urobiť takmer čokoľvek.

„Seniori, neverte všetkému a informácie si overujte!“ prízvukujú policajti.

Aby si seniori na rady a upozornenia polície vždy spomenuli, príslušníci v týchto dňoch rozdávajú magnetky s nápisom Podvodník mňa neokradneš. „Vybrali sme sa do nákupných centier, aby sme tých najzraniteľnejších občanov opakovane upozornili na nebezpečenstvo, ktoré im hrozí, ak nebudú aj v súčasnej dobe pandémie ostražití,“ informuje polícia, ktorá občanom odporúča dôslednú obozretnosť. Neznáme osoby zvyknú svojim obetiam telefonovať a ponúkať meranie teploty, ochranné rúška či dezinfekčné gély. Seniorom je teda dôležité pripomenúť, aby ľuďom, ktorých nepoznajú, v žiadnom prípade nedávali ani nerozmieňali peniaze ani ich pred nimi nevyberali a už vôbec ich nevpúšťali do svojich príbytkov.

Podvodníci v niektorých prípadoch žiadajú, aby senior zaslal peniaze na konkrétne účty v bankách.

Páchatelia dlhodobo cielene volajú seniorom aj niekoľkokrát za sebou (často v noci) a využívajú na ich ovplyvnenie rôzne manipulačné techniky. V tejto súvislosti je dôležité, aby starší človek okamžite (obratom) zavolal príbuzných a poskytnuté informácie si preveril. V prípade, že zistí pokus o podvod, polícia odporúča ihneď kontaktovať políciu na čísle 158.

Buďte obozretní a nedajte sa oklamať!

Foto: FB Polícia SR – Nitriansky kraj

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password