Policajti s poštármi vo februári navštívili už vyše 1300 seniorov, aby ich vystríhali pred podvodníkmi

Televízia Nitrička sa bola pozrieť, ako takáto preventívna akcia vyzerá. Jedna z oslovených dôchodkýň popísala svoju skúsenosť s podvodníkmi.

Foto: TV Nitrička

Polícia SR v spolupráci so Slovenskou poštou pokračuje v preventívnej akcii, počas ktorej navštevuje seniorov a upozorňuje ich na nekalé praktiky podvodníkov. Počas februára tohto roka policajní preventisti navštívili 1318 slovenských dôchodcov.

Televízia Nitrička bola s nimi.

V rámci akcie Seniori, zbystrite pozornosť! starších obyvateľov v deň vyplácania dôchodku navštívi s poštárkou aj policajtka, ktorá seniorov oboznámi s pokusmi o vylákanie väčšej sumy peňazí, často aj celoživotných úspor.

Téme preventívnej akcie sa v spravodajstve TV Nitrička venovala Miriam Poláková.

Preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru SR v Nitre Iveta Matejová hovorí, že dôchodcovia sa dajú oklamať najmä telefonátmi o údajných nehodách ich rodinných príslušníkov.

Nedávno v Nitre a v Topoľčanoch došlo aj k prípadom, kedy seniorky prostredníctvom telefonátu oslovili falošní policajti, ktorí vraj vykonávajú policajnú akciu. Obe ženy tak prišli o nemalé peniaze.

Jedna z dôchodkýň počas natáčania preventívnej akcie popísala svoju skúsenosť so špekulantmi.

„Prvýkrát mi volali, že syn mal pri maďarských hraniciach haváriu a potrebuje 4000 eur,“ uviedla staršia pani, ktorá sa ale nedala oklamať. Hovorí však tiež, že sa iným oklamaným nečuduje, pretože sama bola v prvej chvíli v šoku: „Ja som bola z toho psychicky hotová, skoro som uverila. Nečudujem sa tým starým ľuďom, že naletia“. V tomto prípade to nevyšlo, pani zavolala policajtov, ktorí na mieste prípad spísali.

Preventistka vysvetľuje, že podvodníci volajú aj niekoľkokrát za sebou, aby osloveným zabránili skontaktovať sa s príbuznými a overiť si tak, či naozaj potrebujú pomoc.

Po peniaze si chodia osobne, alebo chcú, aby boli odovzdané na určené miesto. Boli aj prípady, kedy k seniorovi poslali taxík.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password