Poklad zvaný sklo

Správnym triedením odpadov šetríme prírodu, životné prostredie aj vlastné peňaženky.

Sklo bolo objavené v roku 3 000 pred n. l. a je výborný obalový materiál aj dnes. Zachováva pôvodnú chuť produktu a aj preto je veľmi obľúbené nielen u zero-waste nadšencov. Veď čo už môžeme sklom pokaziť? Je čisté, nereaguje s inými látkami a dá sa bez akýchkoľvek pochybností používať opakovane. Ak stratí svoju funkciu a stane sa odpadom, dôležité je jeho správne vytriedenie.

Vratné fľaše je nutné odovzdať do obchodu, zvyšné sklo vhodiť do zeleného kontajnera.

Do zelených nádob na odpad môžeme dávať biele a farebné sklo, poháre, sklenené nádoby, črepy, fľaštičky od kozmetiky bez kovových a plastových uzáverov, ale aj tabuľkové sklo z okien a dverí. „Nepatrí tam porcelán, keramika, autosklo, zrkadlá a počítačové obrazovky,“ informuje Martin Pavelka z odboru komunálnych činností a životného prostredia z mestského úradu. Do týchto nádob by sme nemali vyhadzovať ani žiarovky, žiarivky či obaly znečistené farbami.

Vlastnosti potravín ostanú v sklenom obale dlhodobo zachované v nezmenenom stave. Nič neprejde zo skla do produktu a ani nič neunikne von. Je tiež nepriedušné.

Sklo je prírodný materiál, ktorý možno plne recyklovať donekonečna. Dá sa opakovane roztaviť a znova použiť bez ujmy na kvalite. Horšie to už je s časom jeho rozkladu – trvá až 4 tisíc rokov. Osveta a správna recyklácia sú teda veľmi dôležité. Recyklácia skla chráni zdroje, šetrí energiu a znižuje emisie CO2. Separované sklo sa pridáva do sklenárskej suroviny a vyrába sa z neho nové sklo a obaly.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password