Poistenci sa pýtajú na 13. dôchodok: Rozhodnutie má padnúť v októbri

Sociálna poisťovňa reaguje na poistencov, ktorí sa v ostatných dňoch telefonicky, mailom aj osobne zaujímajú o jeho výplatu.

Trinásty dôchodok by mala Sociálna poisťovňa podľa návrhu zákona prvýkrát vyplatiť už tento rok, dávka pritom má byť náhradou za vianočný príspevok.

„Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky ho schválili zatiaľ len v prvom čítaní a definitívne o ňom majú rozhodnúť až na ďalšej, októbrovej schôdzi,“ vysvetľuje Sociálna poisťovňa.

Poberateľ dôchodku, ktorý bude mať v decembri 2020 nárok na výplatu starobného, predčasného starobného, invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského alebo sociálneho dôchodku, má podľa návrhu zákona tento rok nárok tiež na výplatu 13. dôchodku. Ten má byť vyplatený aj poberateľom s bydliskom mimo územia Slovenska.

„Maximálna výška 13. dôchodku bude predstavovať 300 eur. Dostanú ho tí poberatelia, ktorých výška dôchodku, resp. úhrnná suma dôchodkov, je 214,83 eur a nižšia,“ informuje Sociálna poisťovňa.

So stúpajúcou výškou dôchodku sa 13. dôchodok bude znižovať. 

Klesnúť môže na minimálnu sumu 50 eur. V uvedenej výške bude vyplatený tým poberateľom, ktorých suma dôchodku je 909, 28 eur a vyššia. Výsledná suma 13. dôchodku bude tiež závisieť od ďalších dôchodkových príjmov, t. j. od dôchodku vyplácaného z výsluhového zabezpečenia Slovenskej republiky, dôchodku vyplateného z cudziny, dôchodku vyplateného podľa osobitného právneho predpisu (dôchodok z II. piliera).

Zdroj: Pixabay.com

„O 13. dôchodok poberatelia dôchodku Sociálnu poisťovňu nebudú musieť osobitne žiadať, Sociálna poisťovňa ho vyplatí automaticky spolu s dôchodkom v decembri 2020 alebo v deň prvej výplaty dôchodku po decembri 2020,“ dodala poisťovňa.

Zákon je aktuálne v legislatívnom procese v Národnej rade SR. V prípade definitívneho schválenia, podpise prezidentky SR a jeho publikovaní v Zbierke zákonov SR poisťovňa verejnosť včas informuje o ďalších podrobnostiach.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password