Pohreby prebiehajú za sprísnených podmienok, sobáše prekladajú

Väčšinu sobášov páry zrušili, respektívne odložili. Najobsadenejšie mesiace sú teraz august a september.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Sú v živote situácie, ktoré vieme prispôsobiť súčasným opatreniam a preložiť na vhodnejší termín. Ide napríklad o sobáše či krsty. Tie boli preto v Nitre zrušené alebo sa konajú iba za prísnych obmedzení.

Podľa radnice boli v marci naplánované len tri svadby. „Vysvetľujeme si to aj tým, že je pôstne obdobie a marec naozaj nezvykne byť mesiacom, kedy sa snúbenci vo veľkom sobášia,“ vysvetlil hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. Posledný sobáš sa konal 14. marca, pričom išlo o malú svadbu s minimálnym počtom hostí. Ďalšie boli do odvolania zrušené. Výnimky s rúškami podľa Holúbeka zatiaľ nie sú možné, „situácia je zatiaľ taká, že snúbenci sa svadieb ani veľmi nedožadujú, plne vnímajú závažnosť mimoriadnej situácie, vedia, že v čase zúriacej pandémie by nemohli organizovať ani oslavu, takže sa zrejme zmierili s tým, že svoj veľký deň musia posunúť,“ dodal hovorca mesta. Je možné, že ak príde k uvoľneniu obmedzení, sobáše sa za istých okolností opäť budú vykonávať.

Svadobná sezóna ešte len príde.

Najobľúbenejšie mesiace pre svadby sú máj a jún. Minulý rok sa z celkovo 444 cirkevných i civilných sobášov konalo 22 v marci, 23 v apríli a až 51 v máji. „Zrušené sobáše si snúbenci prekladajú – zatiaľ najviac na august a september. Samozrejme, budeme sa snažiť každému vyhovieť, po kríze rátame aj so sobášením v bežnom týždni, ak o to bude záujem,“ povedal Holúbek.

Aj hovorca nitrianskeho biskupstva hovorí o zrušených sobášoch. Na mesiace marec, apríl, máj bolo podľa neho plánových približne 40 sobášov, uskutočnili sa 3 – 4. Nešlo o bežné svadby, počet účastníkov bol obmedzený a sobáš sa konal bez svätej omše.

Foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

„Pokiaľ sa dá, krsty sa momentálne odsúvajú,“ dodáva hovorca biskupstva Tibor Ujlacký.

Uskutočniť sa môžu len s minimálnym počtom účastníkov. Keďže Mestský úrad v Nitre je momentálne uzavretý, nekoná sa ani tradičné uvítanie detí do života.

Pohreby podľa hovorcu mesta prebiehajú, samozrejme, naďalej, no aj tu platia bezpečnostné pravidlá.

V obradnej miestnosti môže byť naraz maximálne 15 ľudí. Odporúča sa všetky obrady vykonávať vonku. Smútiaci musia mať rúška alebo inú ochranu úst a nosa. Ak je na pohrebe kňaz, rúško musí mať aj on. Nemôže sa kondolovať podaním ruky. Obradné siene sú dezinfikované. „Naša správa cintorínov funguje v obmedzenom režime, riešia len pohreby, dovnútra vpúšťajú ľudí len po jednom,“ dodal Tomáš Holúbek.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password