Pod Zoborom má vzniknúť centrum popularizácie vedy

V bývalých kasárňach pod Zoborom by malo v dohľadnej dobe vzniknúť centrum popularizácie vedy. Veľký projekt chcú financovať z európskych fondov.

Na zriadení centra sa podieľajú nitrianske vzdelávacie inštitúcie ako Slovenská poľnohospodárska univerzita a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, ale aj Archeologický ústav SAV. Projekt bude realizovaný pod gesciou ministerstva školstva.

Peniaze sú už schválené a projekt prešiel cez všetky úrovne, o jeho realizácii teda niet pochýb.

Riaditeľ archeologického ústavu Matej Ruttkay dokonca pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky prezradil, že sa v súčasnosti robí podrobný rozpis expozícií a exponátov, ktoré budú vystavené.

V rámci Slovenska by mali vzniknúť až štyri takéto centrá – Aurelium v Bratisalve už funguje. Ďalšie sú naplánované v Košiciach a v Žiline, najväčšie – centrálne, podľa Ruttkaya umiestnia v nitrianskych bývalých kasárňach.

V centre chcú širokej verejnosti predstaviť najdôležitejšie objavy ľudstva.

Návštevníci si budú môcť pozrieť aj rôzne technologické, praktické ukážky, vyskúšať si fyzikálne princípy či optické klamy. „Bude to dosť širokospektrálne, pretože ten priestor je naozaj veľký, takže verím, že ľudia sa o to budú zaujímať a návštevnosť bude veľká,“ uviedol pre TASR riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.

Popularizácia vedy a motivovanie mladých návštevníkov k záujmu o vedecké odbory bude realizované z pohľadu minulosti, súčasnosti aj budúcnosti. Expozície budú zamerané na človeka a krajinu, v ktorej žije a vyvíja sa.

V priestoroch niekdajších kasární v súčasnosti budujú archeoskanzen, nachádza sa tam aj moderné vedecké centrum, dokumentačné fotogrametrické centrum a špeciálne depozitáre. Na prezentáciu nálezov chcú arechológovia využívať aj virtuálnu a rozšírenú realitu.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password