Počas sviatkov platí čiastočný zákaz vychádzania

Od stredy 8. apríla do pondelka 13. apríla platí obmedzený pohyb osôb.

V snahe zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 vláda na pondelkovom rokovaní rozšírila opatrenia núdzového stavu. Obmedzenie pohybu osôb vstúpi do platnosti v stredu o 00.00 a skončí v pondelok o 23.59. Kabinet prijal uznesenie na základe rozhodnutia konzília odborníkov, ktoré sa zišlo v nedeľu popoludní.

Vo veľkonočnom období platí aj zákaz pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Sviatočné obdobie je charakteristické zvýšeným pohybom ľudí, ktoré je v čase šírenia koronavírusu nebezpečné. Nejde však o absolútny zákaz, má svoje výnimky, a to:

  • obvyklá cesta do a zo zamestnania,
  • nákup potravín, liekov, zdravotníckych pomôcok, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, doplnenie pohonných hmôt,
  • zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá,
  • cesta za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb pre inú osobu (napr. dobrovoľníctvo, susedská výpomoc),
  • cesta do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného vyšetrenia, vrátane sprevádzania blízkou osobou a príbuzným,
  • pobyt v prírode v rámci okresu,
  • cesty na pohreb blízkej osoby,
  • cesty za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný v rámci okresu.
Zdroj: Pixabay

Obmedzenie má zabrániť masovému navštevovaniu počas veľkonočných sviatkov. Za porušenie nariadení hrozí pokuta 1 659 eur, za chýbajúce rúško 1 000 eur.

„Verím, že ľudia opatrenie pochopia, je to ochrana verejného zdravia, ochrana verejného záujmu,“ povedal premiér Igor Matovič. Veľkonočné sviatky sú na Slovensku príležitosťou na stretávanie sa celých rodín, predovšetkým rodičov a starých rodičov, ktorí patria k najohorozenejšej skupine obyvateľov – ochorenie môže mať pre nich vážne dôsledky. Na Slovensku máme aktuálne 534 potvrdených prípadov nákazy COVID-19. Smutná štatistika v súvislosti s koronavírusom hovorí aj o dvoch úmrtiach. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v pondelok pred rokovaním vlády potvrdil, že pacient hospitalizovaný v bojnickej nemocnici zomrel na koronavírus. V pondelok ráno chorobe podľahla aj dlhšie hospitalizovaná žena. Jej stav bol vážny, definitívne výsledky však potvrdí až pitva.

Na dodržiavanie nariadenia má dozerať polícia v spolupráci s armádou.

Policajné hliadky spolu s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá prechádzajúce jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy. „Ak budete prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budete musieť podrobiť opakovane, s čím bude spojené značné zdržanie na komunikáciách,“ informuje Polícia SR. Všetky osoby sa tak musia preukázať občianskym preukazom, prípadne aj platnou pracovnou zmluvou. Polícia bude za účelom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu kontrolovať aj osoby pohybujúce sa na verejných priestranstvách.

Zdroj: Polícia SR

Každý, kto opustí svoje bydlisko, musí mať pri sebe doklad totožnosti.

„Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, ktorý nepôjde do práce, ale napríklad nakupovať do iného okresu, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému SOITRON a sankcia ho neminie,“ varuje polícia s dôvetkom, že každý prípad bude posudzovať individuálne a v prípade nedodržania opatrení môžu príslušníci auto otočiť. Výminku na prejazd budú mať počas sviatkov kamionisti.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password