Pleť verzus rúško

Neustále nosenie ochrany tváre môže mať svoje následky.

Celosvetová kríza pretrváva na našom území už niekoľko týždňov, ľudia sa bez ochranného rúška nemôžu zdržiavať na verejných priestranstvách, pokožka tváre je neustále mechanicky poškodzovaná, čo môže u niektorých ľudí s citlivou pokožkou viesť k nepríjemnému podráždeniu. „Rúško neustále trie kožu, ktorá sa môže podráždiť. Pleť sa tiež viacej mastí a menej dýcha, preto je nutné dbať na večernú správnu hygienu – keď prídem domov, dám si dole rúško, pleť si opláchnem a umyjem vhodným čistiacim prostriedkom, pleťovou vodou a natriem hydratačným krémom,“ odporúča dermatologička Lucia Hlavačková.

Pokiaľ musíte nosiť rúško niekoľko hodín v kuse, kožná lekárka odporúča skladať ochranu tváre aspoň na niekoľko minút, samozrejme, len v prípade, ak to situácia dovoľuje a vy neohrozíte nikoho vo svojom okolí.

Nosenie rúška má však aj svoje výhody. Ako sa ukazuje, mnoho ľudí prestalo trpieť poškodením pleti spojeným so slnkom, ktoré vystavuje pokožku škodlivým UV žiarením. „Predtým bolo viacej problémov súvisiacich so slnkom, teraz však týchto prípadov ubudlo – nosením rúšok odpadáva aj tento problém,“ uvádza dermatologička. Mnohé ženy taktiež prestali nosiť nadmerné množstvo make-upu alebo make-up celkovo, práve ten predstavoval pre pleť veľkú záťaž.

Kožná lekárka tiež upozorňuje na to, že počet pacientov sa v tomto období oproti minulému roku podstatne znížil. „Nemyslím si, že je celkovo viacej pacientov, práveže je ich podstatne menej než bývalo na jar, asi preto, že pacienti si teraz veľa problémov vyriešili aj bez pomoci lekára. Chodia k nám však prípady zhoršeného akné – hlavne u dospelých žien, ktoré nosia rúška alebo sa stretávame s perorálnymi dermatitídami. Mladých ľudí sa tieto ochorenia až tak netýkajú, lebo tí sedia väčšinou doma a rúška nenosia,“ vysvetľuje Lucia Hlavačková, dermatologička.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

Zdroj Foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password