Plány vedenia mesta a OZ na stavbu pamätníka

OZ Pamätník obetiam holokaustu a totality a mesto Nitra plánujú výstavbu pamätníka obetiam II. svetovej vojny.

Po pomníku obetiam komunistickej totality a pamätníku pripomenutia Nežnej revolúcie, by sa v Nitre mal objaviť aj pamätník na obete holokaustu a totality z II. svetovej vojny. Aspoň tak sa spomína v Memorande o spolupráci mesta Nitra a OZ Pamätník obetiam holokaustu a totality platnom do konca roka 2022. Stáť by mal na kalvárijskej Borine.

Pôvodným plánom predsedu združenia Ivana Mačuru bolo financovanie výstavby bez pomoci mesta. Osloviť a poprosiť o podporu chcel ambasády sídliace v Bratislave, ktoré by snahu o príspevok tlmočili domovským krajinám. „Je tu predstava, že mesto Nitra nebude financovať skoro nič,“ poznamenal Mačura.

Aktuálne je na OZ , aby dokázalo osloviť potrebných ľudí a získalo financie na realizáciu súťaže a mesto je ochotné prispieť sumou až 10 000 eur na tieto účely,“ vraví predseda mestskej komisie pre architektúru, Peter Mezei.

Na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva však mesto prisľúbilo finančnú pomoc a vybralo aj miesto, kde bude pamätník osadený. Prvoradé však bude získanie určitých finančných prostriedkov od občianskeho združenia a potom až príde na rad následná realizácia architektonickej súťaže. Tú by mal mať pod patronátom hlavný architekt mesta, V. Šabík a mestská komisia pre architektúru. Predseda tejto komisie, Peter Mezei, vraví: „Aktuálne je na OZ , aby dokázalo osloviť potrebných ľudí a získalo financie na realizáciu súťaže a mesto je ochotné prispieť sumou až 10 000 eur na tieto účely.“ Takže plány p. Mačuru sú tým pádom zjednodušené. Reportáž o tejto téme sme mali aj v spravodajstve TV Nitrička. O ďalších postupoch vás budeme informovať.

Kto je vlastne predseda združenia, p. Mačura?

Ivan Mačura sa narodil 27. 11. 1939 v Bratislave. Ako jedenásťročnému mu otca uväznili komunisti v rámci vykonštruovaných súdnych procesov. V ňom strávil 6 rokov do roku 1956, čo bol aj rok maturity pána Mačuru. Ivan Mačura bol taktiež aj reprezentantom ČSSR vo volejbale medzi rokmi 1956-1962. V roku 1960 spromoval na Univerzite Komenského na Fakulte telovýchovy a športu. Od roku 1962 sa jeho cesty stretávajú s Nitrou a tu až do roku 2006 pôsobil ako vyučujúci na Pedagogickej fakulte. V roku „Pražskej jari“ zakladá v Nitre KAN. (klub angažovaných nestraníkov) Okrem vyúčby ešte aj trénoval miestny volejbalový tím.

Taktiež počas revolučného roka ´89 organizoval generálne štrajky a 2 roky bol na čele VPN v celom okrese.

Ako prvý založil Katedru rómskej kultúry (prvá na Slovensku), spoluzakladal prvú katolícku školu v našom meste a podieľal sa na prvých slobodných voľbách po páde komunizmu v našom okrese.

predseda Mačura, foto: archív pametnaroda.cz

Zdroj: https://www.pametnaroda.cz/sk/macura-ivan-1939

mynitra.sme.sk

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password