Plány novozvoleného Európskeho parlamentu

Čo bude novozvolený Európsky parlament riešiť v najbližších týždňoch?

Zvolení poslanci musia najprv sformovať poslanecké kluby Európskeho parlamentu. Rokovania o sformovaní týchto politických skupín, kde je potrebných aspoň 25 poslancov z minimálne štvrtiny členských štátov, už započali. Skupiny musia o svojom zložení informovať do 24. júna. Poslanci sa 2. júla zídu na ustanovujúcom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu a začne sa tak jeho deviate funkčné obdobie. Na tomto zasadnutí bude zvolený predseda, štrnásť podpredsedov a päť kvestorov. Rozhodne sa taktiež o počte a veľkosti stálych parlamentných výborov.

Európska rada na základe výsledkov volieb nominuje kandidáta na post predsedu Európskej komisie, ktorý následne predstúpi pred poslancov. V prípade, že ho odobrí absolútna väčšina všetkých poslancov EP, stane sa predsedom Európskej komisie. V opačnom prípade si do mesiaca členské štáty navrhnú iného kandidáta. Členské štáty potom navrhnú svojich kandidátov na komisárov, ktorí sa budú so zvoleným predsedom EK uchádzať o dôveru Európskeho parlamentu. Ak bude tento celok komisárov poslancami schválený, nová Komisia by sa mohla svojho mandátu ujať začiatkom novembra.

Daniel Mičík

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password