Piaty antifašistický výstup na Zobor

Tradícia antifašistického výstupu na Zobor pokračuje aj tento rok.

V sobotu 21. septembra bude prebiehať 5. ročník podujatia s názvom Antifašistický výstup na Zobor. Počet účastníkov každý rok narastá. „Na prvom ročníku nás nebolo ani desať, ale každým ďalším ročníkom bol náš počet vyšší, naposledy okolo päťdesiatky,“ vyjadrili sa organizátori.

Podujatie začína o 10.00 pri liečebnom ústave pod Zoborom.

Trasa túry je nenáročná. Účastníci sa počas výstupu zastavia aj pri jaskyni sv. Svorada, na pravekom Zoborskom hradisku a chránenej Zoborskej lesostepi. Pre účastníkov bude pripravené aj občerstvenie.

Tradícia podujatia vznikla pred piatimi rokmi, keď si skupina mladých antifašistov chcela pripomenúť udalosť súvisiacu s antifašistickým odbojom. „Samotný názov evokuje, že je to zamerané na antifašistický odkaz a toto podujatie robíme pri príležitosti výročia výsadku sovietskych partizánov z konca septembra 1944,“ povedal spoluorganizátor podujatia Artur Bekmatov. 14-členná skupina partizánov mala byť vysadená za nepriateľskou líniou a zorganizovať partizánske hnutie v okolí Nitry a Zlatých Moraviec. Pre zlé počasie musela skupina zoskočiť neďaleko najbližšieho mesta. Miestom zoskoku sa tak stali lesy v okolí Zobora.

Súčasťou 5. ročníka bude aj premietanie filmu v amfiteátri Agrokomplex.

Tradíciu založila nitrianska Spoločnosť Ladislava Novomeského a postupne sa okruh spoluorganizátorov rozrastá. Piaty ročník spoluorganizujú tiež Front ľavicovej mládeže a Mladí sociálni demokrati. „Ja som veľmi rada, že Mladí sociálni demokrati sa pridali k tejto úžasnej myšlienke,“ povedala Martina Jarošová predsedníčka Mladých sociálnych demokratov. Jeden z partnerov podujatia bude po výstupe na Zobor premietať ruský film Sobibor. Premietanie začne o 18.00 v amfiteátri Agrokomplexu. Na minulom ročníku podujatia sa bola pozrieť aj naša televízia.

Televízia Nitrička

Forgot Password