Piano days

Občianske združenie InMusic pridáva na slovenskú kultúrnu mapu nový festival. Piano Days sa uskutoční 16. – 24. apríla 2021 v online forme.

Na prvom ročníku Piano Days vystúpia Zuzana Biščáková, Tomáš Boroš, Martina Janegová, Fero Király, Júlia Novosedlíková, Kristína Smetanová a Zuzana Zamborská. V pestrom programe sa stretnú mená ako Ludwig van Beethoven, Sergej Rachmaninov, Olivier Messiaen, Galina Ustvoľskaja, Eugen Suchoň, Klement Slavický, Martin Burlas a mnohí ďalší.

Zuzana Biščáková v slovenskej premiére uvedie skladbu Chiostri di Roma, autorom ktorej je Ezio Carabella. Fero Király predstaví svoj nový autorský projekt 4 Eseje pre klavír a elektroniku. Tomáš Boroš má pripravené vlastné skladby z klavírnych zbierok Situations a Tarantulky.

Inšpiráciou pre festival je medzinárodný projekt Piano Day, ktorý založil nemecký hudobník Nils Frahm. Od roku 2015 akciou propaguje klavír a vytvára platformu pre rozmanité klavírne koncerty po celom svete.

Fero Király, foto: archív festivalu JAMA

„Kľúčové slovo nášho festivalu je spájanie: spolupracujú na ňom Slovenská filharmónia, Slovenský rozhlas, Nitrianska galéria a Štátny komorný orchester Žilina. V ich koncertných sálach sú klavíry Steinway&Sons charakteristické dokonalým zvukom. Sedem výborných klaviristiek a klaviristov z rôznych generácií na nich zahrá jedinečné klavírne recitály. Na Piano Days sa veľmi tešíme, našim partnerom a účinkujúcim ďakujeme za dôveru a otvorenosť spolupráci napriek súčasnej zložitej situácii. Srdečne pozývame poslucháčky a poslucháčov, stretneme sa online na streame jednotlivých koncertov,” hovorí Ivan Šiller z InMusic.

Program festivalu

20. 4. 2021 Slovenská filharmónia 

20:00 Júlia Novosedlíková

Program: Georg Friedrich Händel, Ludwig van Beethoven, Alexander Moyzes                

21. 4. 2021 Nitrianska galéria

18:00 Martina Janegová

Program: Martin Burlas, John Adams

20:00 Fero Király

Program: Fero Király

23. 4. 2021 Štátny komorný orchester Žilina

18:00 Zuzana Biščáková

Program: Ezio Carabella, Galina Ustvoľskaja, Juraj Hatrík, Aram Chačaturjan, Olivier Messiaen

20:00 Tomáš Boroš

Program: Tomáš Boroš

24. 4. 2021 Slovenský rozhlas Bratislava

18:00 Zuzana Zamborská

Program: Franz Schubert, Klement Slavický, Fryderyk Chopin, Eugen Suchoň

20:00 Kristína Smetanová

Program: Arthur Honegger, Sergej Rachmaninov, Sergej Prokofiev

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password