Pestrý október v Knižnici Karola Kmeťka

Podujatia budú rôzneho charakteru a budú prístupné ako pre deti základných či stredných škôl, tak aj pre širokú verejnosť. Niektoré z nich sa uskutočnia na Fraňa Mojtu i v pobočke na Klokočine.

Október v knižnici začne zaujímavou výstavou obrazov, ktorej autorkou je Eva Hudecová. Výstava potrvá od 1. do 31. októbra v spoločenskej miestnosti Krajskej knižnice.

Klub paličkovej čipky sa návštevníkom predstaví 4. októbra a bude sprievodným podujatím Divadelnej Nitry 2021. Tradičné remeslo bude súčasťou prezentácie kandidatúry Nitry na titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2026. Členky nitrianskeho klubu sa tvorbe venujú už viac ako 20 rokov a majú za sebou aj zápis do Guinessovej knihy rekordov, keď vytvorili 51 metrovú čipkársku cestu. Ak sa chcete zoznámiť s touto jemnou prácou, ktorá jednoznačne patrí do kultúrneho dedičstva Slovenska, nemali by ste toto podujatie vynechať.

Ručne zhotovená paličkovaná čipka bola v minulosti súčasťou bežných i obradných ľudových odevov a bytových doplnkov.

V rovnaký deň sa tiež uskutoční aj burza kníh, Jesenné knihobranie, ktorá je určená pre všetkých milovníkov literatúry a čítania. Burza sa bude konať od 4. do 15. októbra v priestoroch knižnice na Fraňa Mojtu 18. „Burzu obohatia tento rok i magnetofónové pásky a videokazety a všetky ponúkané veci si môžu návštevníci zakúpiť za symbolické 1 euro,“ informovalo na svojej stránke vedenie knižnice.

Pre prihlásených účastníkov pripravila knižnica rôzne aktivity, aby precvičila nie len telo, ale i ducha. Pri príležitosti mesiaca dňa Alzheimerovej choroby, ktorý je každoročne v septembri, sú pripravené podujatia napríklad Tréning pamäti pre seniorov či Pohybom k lepšej pamäti.

Precvičovanie jógy, 5 Tibeťanov alebo pomocou rôznych kvízov môžu seniori ochoreniu predchádzať. Ide však aj o socializáciu starších ľudí či aktívnejšie trávenie voľného času.

Celý mesiac sú v knižnici dostupné výstavy ako Ujo Feldek jubiluje, Dvere do rozprávok, Slovenská klasická literatúra alebo Mince a bankovky s nulovou hodnotou. Plán podujatí na mesiac október nájdete na webovej stránke knižnice.

Televízia Nitrička

Forgot Password