Pešia zóna nabrala druhý dych

Mesto potrebovalo oživiť Pešiu zónu, ktorá bola podľa slov hovorcu Nitry, Tomáša Holúbeka, mŕtva. Podujatia a akcie výrazne prispievajú k tomu, aby sa do centra mesta vrátil život.

Keďže mesto chcelo, aby spomínaná Pešia zóna ožila, pristúpila k opatreniu. Ak prevádzky uskutočnia aspoň dve podujatia, odpustí im mesto jeden z dvoch poplatkov – poplatok za záber verejného priestranstva.

Opatreniami chcelo mesto nastaviť pravidlá pre podnikateľov a majiteľov prevádzok v centre mesta. Po novom si terasy môžu majitelia rozložiť každý rok rovnako, a to od apríla do novembra.

Sedenia je možné rozložiť nielen na Pešej zóne, ale aj na priľahlých uliciach, napríklad na Farskej či Sládkovičovej ulici.

Akciu je potrebné nahlásiť približne týždeň dopredu na oddelenie kultúry na mestskom úrade. Predovšetkým preto, aby nenastala taká situácia, že veľa prevádzok bude mať v pláne organizovať podujatia v rovnakom termíne.

ČO SA STANE, AK MAJITEĽ DOHODNUTÉ AKCIE NEZORGANIZUJE?


,,Hrozí mu zmluvná pokuta. Jej výška je rovnaká, ako sadzba za záber verejného priestranstva, čo je 26 centov za meter štvorcový terasy za deň,” uvádza hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

VIACERÍ MAJITELIA A ZAMESTNANCI PREVÁDZOK SA ZHODLI: JE TO DOBRÁ MYŠLIENKA!

Bistro Šmak akcia ešte len čaká, a to konkrétne 29.6. 2019. Majiteľ Maroš Stražanec je spokojný s týmto projektom.

,,Je to dobré, všetci to privítali a každý sa snaží nejakou činnosťou niečo pripraviť, aby to mesto ožívalo. Nie je to len môj pocit, je to pocit viacerých ľudí, s ktorými som sa rozprával. Ľudia nielen prechádzajú Pešou zónou ako to bolo doteraz. Teraz idú cez ňu vyslovene s tým účelom, že idú na Pešiu zónu. Asi je to dobre našliapnuté, že by sa mohol opäť vrátiť život do mesta,“ povedal majiteľ Bistra Šmak.

Pripája sa aj zamestnankyňa kníhkupectva ZLATÁ KNIHA.
,,Je to určite veľmi dobrá myšlienka, pretože tomu mestu chýba šmrnc. Je to také oživenie tej Pešej zóny, trošku také prebudenie, predtým to tu bolo také suché. Ale to je len čisto môj názor. Je to určite dobré, že sa robia takéto akcie,“ teší sa zamestankyňa.

BONSAI SLOVAKIA sa pridáva k názoru ostatných a touto myšlienkou sú taktiež nadšení.
,,Všetci chceme, aby Nitra žila tak, ako pred pár rokmi. Je to vlastne veľmi dobrá podpora od mesta ako prinavrátiť život na Pešiu zónu. Cítiť hlavne zo strany mesta, že chcú, aby sa tá kultúra sem vrátila,“ hovorí dcéra majiteľov, BONSAI SLOVAKIA – ČAJOVŇA DOBRÝCH ĽUDÍ, Barbora Ondejčíková.

Majitelia a zamestnanci prevádzok dúfajú, že sa projekt takého typu zachová aj do budúcnosti.
Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password