Parkovanie, diskusie aj nevydarené mestské zastupiteľstvo

Smutný aj veselý. Záleží na tom, z akého uhla sa na štvrtý týždeň nového roka pozriete.

Nitrianske parkovanie. V poslednom čase jedna z top tém obyvateľov, návštevníkov aj vedenia mesta. Žiaľ, stále nie je celkom jasné, akým smerom sa situácia uberá a vyzerá to tak, že poriadok v tom stále nemá ani samotný primátor. Záchytné parkoviská sú v pláne, no nebude ich priveľa?

Razantnú zmenu v parkovacej politike od 1. februára zavádza aj OC Mlyny. Vedenie obchodného centra má zrejme dosť toho, že vďaka jeho výhodnej polohe si ho mnohí mýlia práve s odstavným parkoviskom. Parkovanie v Mlynoch bude teda platené, a to bez výnimky.

Novinku má pre nás aj majiteľ bývalého Prioru. Investor zo Žiliny predpokladá otvorenie obchodných priestorov už tento rok v októbri. Ak vás zaujíma, ako by mala budova bývalého OD Tesco vyzerať po rekonštrukcii a či sa v nej budú nachádzať vaše obľúbené prevádzky, určite si prečítajte náš článok.

Po rekonštrukcii je od októbra 2019 Mestský kúpeľ. Minulý týždeň prebehla v plavárni kontrola a tento týždeň už museli odstraňovať nedostatky. Viete aké?

Štvrtý týždeň priniesol aj pokračovanie diskusného turné primátora Nitry Mareka Hattasa. V utorok odpovedal na otázky Krškančanov. Neporiadok, potkany, špina… Aj takto môže vyzerať mestská časť Krškany. Prečítajte si, čo ľudí trápi najviac a s čím, naopak, dostali do úzkych primátora. Video z diskusie nájdete v článku.

Vo štvrtok primátor diskutoval na Zobore. Medzi pozvanými boli aj Drážovčania, no tí sa vraj s primátorom už rozprávali. Sťažujú sa na zložitú dopravu, zlý stav ciest a hluk. Po výstavbe JRL stratili trpezlivosť a otvorený list poslali rovno premiérovi. Viete však, čo by najradšej zmenili obyvatelia Zobora? Určite sa im nepáči vysoký poplatok za odvoz smetí a chýbajúca pošta. Naopak, uvítali by viac zelene a krajšie mesto. Čo im na to povedal primátor, si môžete prečítať v článku nižšie.

Čo by ste čakali od prechádzky popri rieke Nitre? Zobor na horizonte, vrak auta vpravo, azbestovú krytinu vľavo, starú chladničku kdesi v kríku… Žiaľ, toto je realita. Niekto si nitriansku prírodu pomýlil so skládkou odpadu. Na nelegálne smetisko sme upozornili mesto a aj naďalej sledujeme, ako sa situácia vyvíja. Nezákonnému hromadeniu odpadu sme sa venovali aj v našej pravidelnej rubrike Právna poradňa, kde zistíte všetky dôležité informácie ako postupovať v prípade objavenia čiernej skládky. Určite si prečítajte článok!

Tento týždeň rokovalo aj mestské zastupiteľstvo. Ak ste sa tešili na konečné vyriešenie zložitej situácie ohľadom protestu prokurátora k zákazu herní a kasín na území Nitry, budete sklamaní. Poslanci totiž kvôli mnohým nejasnostiam neuzavreli ani tento jeden bod. Miesto toho sa opäť mimoriadne stretnú v utorok. Dovtedy ich čaká prácna kontrola a počítanie podpisov pod petíciou Zastavme hazard! My len dúfajme, aby nakoniec neplatilo staré známe: Práca chvatná málo platná.

Vedeli ste, že svoje mesto si môžete skrášliť aj sami? Na grantový program Mením Moje Mesto vyčlenila Nitra 40 tisíc eur. Inovatívne nápady obyvateľov tak dostanú zelenú. Stačí  pripraviť projekt a do 21. februára zaslať žiadosť o grant.

Pozitívnym bodom tohto týždňa bol aj dar pre novorodencov z nitrianskej nemocnice. Keď známy Nitran Boris Valábik vyhral vedomostnú súťaž, rozhodol sa, že výhru daruje práve Neonatologickému oddeleniu v Nitre.

Novému vybaveniu pre poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti sa môže zas tešiť nemocnica v Nových Zámkoch. Zdravotnícke zariadenie tak zmení nielen svoju vizáž, ale obnoví aj prístrojovú techniku.

Vedeli ste, že máme nový kalendár? Pribudlo do neho 6 mien a ďalšie dve sa presunuli na iný dátum. Na Zinu, teda od 21. mája tohto roku čakajú zmeny aj fajčiarov. Od tohto dátumu u nás nadobudne účinnosť európska smernica zakazujúca predaj ochutených tabakových výrobkov. Mentolové cigarety tak od konca mája už nekúpite.

Oveľa závažnejším problémom sa stala kyberšikana. Obete prišli o tisíce eur. Na vydieranie cez erotický chat upozorňuje aj Polícia Slovenskej republiky. Kriminalita na internete a v oblasti technológií podľa nej nie je výnimkou. Ohrození sú najmä mladí ľudia. Biznis s detskou pornografiou prekvitá a vyzerá to tak, že za to môže aj čas na internete bez kontroly dospelých. Prevencia je jednoduchšia ako následné riešenie problému. Myslite na to.

Na záver ešte jedno upozornenie. Ulice Nitry budú bez elektriny. Odstávku ohlásilo mesto vo viacerých lokalitách, obmedzenia však budú trvať len pár hodín. Zoznam ulíc aj s dátumami aj časmi, kedy sa budú musieť občania pripraviť na výpadok elektriny, nájdete v našom článku.

Je tu opäť koniec týždňa. Snáď sa už tešíte na ten nový. Spríjemňovať vám ho budeme aj pravidelnými rubrikami Nitrania v zahraničí, Nitrianski muzikanti či Nitrianske povesti.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password