Parkovacie domy v Nitre

O parkovacích domoch sa v Nitre hovorí už dlho. Ich výstavba je stále v pláne.

Parkovanie v meste je zložité. Situáciu s parkovaním zjednodušuje aplikácia ParkDots, o ktorej sme vás už informovali v článku aj v reportáži. Riešením problémov s parkovaním by mohli byť aj parkovacie domy. O ich výstavbe sa uvažovalo už v minulosti.

Parkovanie je zložité najmä na sídliskách. Tento problém však vznikol v posledných rokoch. „V minulosti, keď sa stavali bytové bloky, určite nebolo pridelené ku každému bytovému domu toľko parkovacích miest, koľko tam bolo bytov a tým pádom je súčasná situácia veľmi zložitá,“ vyjadrila sa pred dvoma rokmi Janka Buršáková, poslankyňa mestského zastupiteľstva v Nitre. Bývalý primátor Dvonč sa vtedy vyjadril, že všetky diskusie, ktoré k parkovaniu prebiehali, vyhodnotia a opatrenia, ktoré bude možné realizovať hneď, zavedú do praxe.

Parkovacie domy dodnes nestoja

Projekt výstavby parkovacích domov sa však dodnes nepohol. „Prihlásila sa nám firma, ktorá sa zaviazala do dvoch rokov postaviť parkovacie domy aj si zistiť záujem od obyvateľov. Po dvoch rokoch nedodržala termín. Zastupiteľstvo vtedy zrušilo zmluvu,“ vyjadril sa v októbri minulého roka Jozef Dvonč. Plán výstavby zlyhal údajne na tom, že investor mal svoju predstavu. „Jedna z požiadaviek pred ukončením zmluvy bola taká, aby v každom parkovacom dome bolo aj nákupné centrum. To znamená úplne iný účel na aký to pôvodne žiadali. Že im to ekonomicky nevychádza“ dodal Dvonč.

Na výstavbu parkovacieho domu je však potrebné nájsť vhodnú lokalitu.

V minulosti sa hovorilo o výstavbe parkovacieho domu na križovatke Mikovíniho, Partizánska, smerom na Popradskú. Ako druhá lokalita sa spomínali ulice Petzwalova, Jedlíkova. Medzi vytipovanými miestami bola aj lokalita pri Hviezdoslavovej, Čajkovskej ulici. „Bola tam nespokojnosť obyvateľov. Mali obavy o statiku toho domu,“ spomenula Marta Rácová, poslankyňa mestského zastupiteľstva.

Ich výstavba sa plánuje

Parkovacie domy a ich plánovanú výstavbu riešili Základné východiská parkovacej politiky mesta Nitra. Ide o materiál z roku 2018, ktorý prevzal Plán udržateľnej mobility. „Výstavbu parkovacích domov možno považovať za efektívnejší spôsob riešenia statickej dopravy a parkovania v exponovaných územiach sídlisk, obytných súborov,“ uvádza sa v Základných východiskách. Uvedený systém možno považovať za bezpečnejší. Ide totiž o strážený systém s rampou a kamerami.

Východiská parkovacej politiky z roku 2018 spomínajú viaceré alternatívy parkovacích domov. Ako možné miesta výstavby sa uvádza Bazovského a Jedlíkova ulica. Počet parkovacích miest, ktoré by jednotlivé parkovacie domy priniesli, sa líši. „V súčasnosti bola vypracovaná štúdia parkovacích domov od súkromnej spoločnosti, a to v lokalite pred zimným štadiónom a na Klokočine – ul. Partizánska, Popradská, Čajkovského,“ povedal Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra.

„S ich výstavbou sa plánuje, ale informácie o ďalšom postupe budeme upresňovať,“ dodal hovorca mesta.

Otázkou je, či by boli parkovacie domy dostatočne využité. „Nájdu sa ja takí, ktorí by najradšej parkovali pri vlastnej posteli,“ vyjadrila sa jedna z obyvateliek mesta. Iní považujú parkovacie domy za vhodné riešenie parkovania, hlavne na sídliskách. „To je výborný nápad. Na Klokočine by to pomohlo. Na Chrenovej to nie je až také zlé, ale Klokočina je naozaj preplnená,“ povedal ďalší obyvateľ Nitry. Pre využitie parkovacích domov teda môže byť rozhodujúce najmä ich umiestenenie.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password