Park na Sihoti prejde zmenami: Pribudne zeleň, lavičky i architektúra

Obľúbené miesto bude po revitalizácii bezpečnejšie a príjemnejšie.

foto: Nitriansky hlásnik

Radnica má s mestským parkom viacero plánov. Tie sa týkajú existujúcich drevín aj výsadby novej zelene. Nový park za PKO smerom k letnému kúpalisku bude rozšírený o výsadbu stromov, ktoré sú vhodné do alejí. Pribudnúť má 120 stromov a 724 kríkových porastov. Stav stoviek starších drevín posúdi arborista, v prípade ťažkostí budú ošetrené, vzhľadom na vek niektorých stromov sa pripúšťa aj ich výrub.

V pláne je tiež osadenie praktických polopodzemných kontajnerov a miest na sedenie.

foto: Nitriansky hlásnik

Okrem 27 lavičiek s operadlom v blízkosti jazera inštalujú aj ďalších 20 lavičiek z agátu. Súčasťou rekonštrukcie bude zmena verejného osvetlenia. V návrhu sa spomína 30 stmievateľných LED svietidiel a 8 nestmievateľných. Asfaltové a dláždené chodníky z kamenných platní prejdú revitalizáciou.

Detské ihrisko zostane na pôvodnom mieste, no získa novú podobu.

Podľa poslanca za VMČ Staré mesto je podstatné myslieť na to, že pri zásahoch do flóry či architektúry treba byť opatrní. „Je neustále dôležité mať na pamäti, že park je oddychová zóna. Aspoň táto jeho časť. Už by neuniesla ďalšie prevádzky občerstvenia alebo gýčové hracie prvky,“ vyjadril sa Ján Vančo. Bezpečnú hru detí vytvoria podľa Vladimíra Ballaya, vedúceho odboru strategického a projektového riadenia mestského úradu, závesné, kyvadlové a pružinového hojdačky, a ďalšie atrakcie, ktorú inovujú stav ihriska.

zdroj: Radničné noviny júl – august 2020

Nové záhony rastlín dotvorí architektúra.

„Podľa projektanta pôjde o tzv. učebnicu v prírode s názvami ako chvála hmyzu,“ informuje Ľudmila Synaková z oddelenia komunikácie a propagácie mestského úradu. Malá architektúra v podobe výtvarných prvkov, teda plastík s informačnými tabuľami pribudne napríklad na ploche medzi chodníkmi pri Malej Hangócke, ale aj na vodnej hladine jazera pri Veľkej Hangócke. Dopĺňať ich majú tulipány, narcisy, trvalkové záhony a bylinné porasty.

foto: Nitriansky hlásnik

Mesto sa na financovaní bude podieľať 5 %.

Náklady na projekt Budovanie prvkov zelenej infraštruktúry v Mestskom parku v Nitre – v časti Nový park dosiahnu hodnotu 662 540 €, pričom nenávratný finančný príspevok dosiahne takmer 629 400 €. K realizácii zmien má podľa informácií z Radničných novín dôjsť už o pár mesiacov.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password