Parčík na námestí prejde úpravami

Do konca roka majú prebehnúť prvé úpravy parčíka medzi námestím a Mostnou ulicou. Celková revitalizácia Svätoplukovho námestia bude prebiehať aj počas budúceho roka.

parčík

Na základe výsledkov Hackathonu, ktorý sa konal začiatkom júla by malo Svätoplukovo námestie a parčík pri Divadle Andreja Bagara prejsť viacerými úpravami. Prvé zmeny budú prebiehať už túto jeseň a dotknú sa spomínaného parčíku.

Svätoplukovmu námestiu je často vyčítaný najmä nedostatok zelene.

Skutočnosť je ale taká, že zelene je tu v pomere k dláždenej ploche dostatok. Dojem jej nedostatku vychádza z architektonického riešenia námestia a to chce mesto zmeniť. Pomôcť môže v tomto prípade aj debarierizácia schodov vedúcich k Mostnej ulici. Ďalej by mali v parčíku pribudnúť nové aleje. Malo by tiež prísť k úprave stromov a kríkov, ktoré sa v parčíku už nachádzajú.

Na námestí pribudne aj vodný žľab s cirkulujúcou vodou.

Žľab bude viesť od fontány po park. „Budeme sa ho snažiť využiť na to, že budeme recyklovať vodu z fontány cez čerpadlo formou potoka, čiže bude stekať po šikmej ploche kopca a bude vracaná cez čerpadlo naspäť do fontány,“ povedal hlavný architekt mesta Nitra Viktor Šabík. Aj týmto spôsobom sa má parčík stať pre ľudí prístupnejší.

Na realizáciu všetkých projektov mesto zatiaľ vyčlenilo sumu 100-tisíc eur.

Financie budú pochádzať z výborov mestských častí. Táto suma ale zrejme stačiť nebude. Mestu by mala finančne pomôcť aj nadácia pôsobiaca v Nitre.

Plánované úpravy vychádzajú z výsledkov Hackhatonu – trojdňové podujatia, na ktorom sa stretli predstavitelia mesta, študenti a odborníci z oblasti záhradnej a krajinnej architektúry. Okrem spomínaných úprav by na námestí mala pribudnúť aj mobilná zelená stena, tienenie a oddychový pavilón s galériou. Ten by mal stáť na mieste, kde bolo kedysi pôvodné divadlo. „Tento pavilón by sme chceli stihnúť do roka, aby už budúce leto fungoval,“ ozrejmil plány mesta poslanec za Staré mesto Erik Král. Pôvodné historické budovy budú na zemi pripomínať nákresy ich línií.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password